تهران: مذاکره با واشنگتن ممکن است اما آمریکا برای آن تلاش نمی‌کند

تهران: مذاکره با واشنگتن ممکن است اما آمریکا برای آن تلاش نمی‌کند

دوشنبه, 29 ژوئيه, 2019 - 10:30

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دربارهٔ احتمال مذاکره ایران با آمریکا گفت: ایالات متحده سعی دارد چهره اهل تعامل از خود نشان دهد. ما اعلام کردیم گفت و گو زمانی انجام می‌شود که نتایجش مشخص بوده و دو طرف به آن پایبند باشند، اما آمریکا برای آن تلاش نمی‌کند.
به گزارش الشرق الاوسط، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: آقای ظریف پیشنهاد کرده بود که «اگر واقعاً واشنگتن دنبال گفت‌وگو است می‌توان روی این محور گفت‌وگو کرد که به جای سال ۲۰۲۳ این اقدامات در سال ۲۰۱۹ انجام شود. این یک اقدام قابل دسترس است. اما همانگونه که پیش‌بینی می‌شد این طرح با مخالف دولت آمریکا مواجه شد».
وی در ادامه با بیان اینکه ایران روی بیانیه‌ها حساب نمی‌کند و منتظر اقدامات عملی است، افزود: اروپا ادعا می‌کند اینستکس برای این تعیین شده که منافع اقتصادی ایران از بین نرود. ادعا می‌کنند مبادلات تجاری صورت می‌گیرد. خواسته ایران این است که بتواند فروش نفت را به مقدار ماه می سال ۲۰۱۸ برسد. اروپا تضمین کرده بود که این امکان را ایجاد کند.
موسوی ادامه داد: ما بارها اعلام کردیم یک تعهد چند جانبه را نمی‌شود یکجانبه پیش برد. اگر همین منوال ادامه داشته باشد گام سوم کاهش تعهدات را محکم تر برمی‌داریم.
این اظهارات در حالی مطرح شده‌است که دیروز یکشنبه ۲۸ ژوئیه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجهٔ ایران، در پایان نشست امضاکنندگان برجام در وین خطاب به کشورهای اروپایی هشدار داد که مانع صدور نفت ایران به هر شیوه ای که این کشور صلاح می‌داند، نشوند.
عباس عراقچی گفته‌است که نشست روز یکشنبه در وین در «فضایی سازنده» برگزار شد و همهٔ شرکت کنندگان در آن مصمم بودند که این توافق مهم سیاسی را حفظ کنند.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای