نه بریتانیا به ایده تبادل نفتکش‌ها: ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد

نه بریتانیا به ایده تبادل نفتکش‌ها: ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد

«سپاه پاسداران» فایل صوتی مکالمه با ناو جنگی بریتانیا را منتشر کرد
دوشنبه, 29 ژوئيه, 2019 - 18:30

 دامینیک راب وزیر خارجه جدید بریتانیا، ایده آزادی متقابل نفتکش‌های توقیف شده ایران و بریتانیا را رد کرده و هم‌زمان «سپاه پاسداران» بخشی از مکالمه نیروهای خود را با یک ناو بریتانیایی هنگام توقیف نفتکش این کشور منتشر کرده‌است.
به گزارش الشرق الاوسط، دومینیک راب، دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی جهانی با ذکر این‌که «موضوع، تبادل و معاوضه نیست» افزود: «موضوع، انجام دادوستد پایاپای نیست، بلکه موضوع قانون بین‌الملل است و این‌که نظام قانونی بین‌الملل باید رعایت شود و این چیزی است که ما بر آن پافشاری داریم
وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای از ایران خواست، کشتی بریتانیایی را هر چه زودتر آزاد کند. به گفته راب، این اقدام نشان خواهد داد که ایران به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارد و عضوی مسئولیت‌پذیر از جامعه جهانی است.
بعضی از مقام‌های ایران پیشتر ایده آزادی متقابل کشتی‌ها را مطرح کرده بودند.
امروز هم کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفته‌است: «اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفتکش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفتکش انگلیسی را تسریع کنیم
اما وزیر خارجه بریتانیا گفته‌است: «گریس ۱ (کشتی ایرانی) به دلیل نقض تحریم‌ها و رفتن به سوی سوریه توقیف شد… استینا ایمپرو (کشتی بیرتانیایی) به صورت غیرقانونی توقیف شده‌است. پس مسئله مبادله در میان نیست
روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت دفاع بریتانیا گزارش داد که ناوشکن اچ.ام. اس دانکن وارد خلیج شده‌است. این ناو به ناو بریتانیایی اچ.ام. مونتروز که از مدت‌ها پیش در خلیج حضور دارد پیوسته‌است.
اواخر ماه اوت ناو دیگری با نام اچ.ام. کنت جایگزین اچ.ام. مونتروز خواهد شد.
خبرگزاری‌های فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران روز دوشنبه فایل صوتی از تماس قایق‌های سپاه پاسداران با ناو جنگی بریتانیایی که در نزدیکی کشتی «استنا ایمپرو» بوده را منتشر کردند.
در فایل صوتی منتشر شده توسط خبرگزاری‌های ایران قایق‌های سپاه پاسداران از ناو جنگی بریتانیایی می‌خواهند که در موضوع توقیف کشتی «استنا ایمپرو» دخالت نکند و «خود را به خطر نیاندازد».
پیش از این نیز شرکت «درایاد گلوبال» که میزان خطرات و امنیت دریایی را رصد می‌کند، نواری صوتی را منتشر کرده بود که مربوط به مکالمات پیش از توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز است و در آن ناو انگلیسی به سپاه هشدار می‌دهد که وارد نفتکش بریتانیایی نشود..
در فایل صوتی جدید سپاه اما به هشدار ناوچه جنگی «مونتروز» اشاره نشده که خطاب به قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز می‌گوید: «لطفاً تأیید کنید که قصد ندارید قانون بین‌الملل را نقض کرده و به‌طور غیرقانونی وارد نفتکش شوید».
فایل صوتی مکالمات بی‌سیم بین یک ناو جنگی بریتانیایی و نیروهای سپاه که توسط شرکت «درایاد گلوبال» منتشر شده ۳۲ ثانیه و فایل صوتی که توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شده ۷۴ ثانیه است.
تنش بین ایران و بریتانیا جمعه ۲۸ تیر با توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» توسط سپاه پاسداران شدت بیشتری یافت؛ سپاه محل توقیف را تنگه هرمز اعلام کرده اما بریتانیا با تأکید بر اینکه این نفتکش در آب‌های بین‌المللی دریای عمان توقیف شده‌است ایران را به «راهزنی دریایی دولتی» متهم کرده و خواستار تشکیل ناوگان اروپایی برای مقابله با چنین اقداماتی شده‌است.
حدود دو هفته پیش از این رویداد، ابرنفتکش ایرانی «گریس- ۱» در آب‌های جبل‌طارق که تحت حاکمیت بریتانیاست توقیف شد.
مقام‌های بریتانیا و جبل‌طارق گفته‌اند این نفتکش راهی بندری در سوریه بوده و از همین رو توقیف شد؛ با این حال تهران می‌گوید این نفتکش به سمت سوریه نمی‌رفته و «عازم جایی دیگر» بوده‌است.
در پی این رویدادها، وزارت دفاع بریتانیا نیز اعلام کرده که نیروی دریایی این کشور از این پس موظف شده‌است که شناورهای با پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز اسکورت کند. بریتانیا همچنین قصد دارد برای تأمین امنیت کشتی‌ها یک ناوگروه جنگی اروپایی تشکیل داده و راهی خلیج کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای