آمریکا وزیر خارجه ایران را تحریم کرد

آمریکا وزیر خارجه ایران را تحریم کرد

چهارشنبه, 31 ژوئيه, 2019 - 20:00

کاخ سفید روز چهارشنبه ۹ مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را مورد تحریم قرار داده است.

به گزارش الشرق الاوسط، در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: محمد جواد ظریف براساس فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ مورد تحریم قرار می‌گیرد چون ظریف به نمایندگی یا از طرف رهبر ایران عمل می‌کند یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای (رهبر) کار می‌کند.

طبق این بیانیه استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا هم گفته است: محمد جواد ظریف سخنگوی اصلی حکومت ایران در سراسر جهان است. ایالات متحده پیام واضحی را برای حکومت ایران می فرستد مبنی بر این که رفتارهای اخیر این حکومت کاملاً غیرقابل قبول است.

کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام پس از آنکه جمهوری اسلامی در روز ۱۶ تیرماه افزایش سطح‌ غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را رسما اعلام کرد، با ابراز «نگرانی» از این موضوع دو روز گذشته با حضور نماینده ایران، در وین، پایتخت اتریش، نشست فوق‌العاده تشکیل دادند.

این کشورها از ایران خواستند تا گام سوم کاهش تعهدهای برجامی را «اجرا نکند» و به «سطح پیشین غنی‌سازی اورانیوم» باز گردد.

در این میان عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از مخالفت آمریکا با طرح پیشنهادی تهران برای کاهش تنش‌ها خبر داد. 

موسوی روز دوشنبه هفتم مرداد ماه در نشست خبری هفتگی خود گفت با اشاره به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به آمریکا مبنی بر پذیرش پروتکل الحاقی از سوی ایران در ازای تعلیق تحریم‌های آمریکا گفت: «همانگونه که پیش‌بینی می‌شد این طرح با مخالفت دولت آمریکا مواجه شد.»

آمریکا گفته بود که ظریف اختیار و صلاحیت لازم را برای این کار ندارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای