«سپاه » ایران یک نفتکش خارجی دیگر را در خلیج توقیف کرد

«سپاه » ایران یک نفتکش خارجی دیگر را در خلیج توقیف کرد

سقوط یک جنگنده ایرانی در آب‌های خلیج
یکشنبه, 4 اوت, 2019 - 11:45

تلویزیون رسمی ایران امروز یکشنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) از توقیف یک نفتکش خارجی دیگر به بهانه حمل سوخت قاچاق برای کشورهای عربی در خلیج توسط «سپاه پاسداران» ایران خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، سپاه مدعی شده‌است که این نفت‌کش «حامل سوخت قاچاق» بوده و به همراه هفت خدمه آن به بندر بوشهر انتقال داده شده‌است.

روابط عمومی منطقه دوم نیروی دریایی «سپاه پاسداران» اعلام کرد: «یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق به وسیله رزمندگان سپاه توقیف شد. »

به گزارش رسانه‌های ایران در ادامه اطلاعیه روابط عمومی «سپاه پاسداران» آمده‌است: «طی عملیات رصد و کنترل ترددهای شناوری در خلیج به منظور کشف و مقابله با قاچاق سازمانیافته گشت‌های شناوری منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در خلیج با اشراف اطلاعاتی عملیاتی و اطمینان از قاچاق سوخت به وسیله یکی از کشتی‌های خارجی، در اقدامی غافلگیرکننده این کشتی را که حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق بود پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی توقیف کردند. »

نیروی دریایی سپاه پاسداران دو هفته پیش (۱۹ ژوئیه) نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو»(Stena Impero) را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کردند. سپاه علت توقیف نفتکش مزبور را «نقض مقررات دریایی» و «تصادف با یک قایق ماهی‌گیری» اعلام کرده بود. اما صاحبان کشتی بریتانیایی گفته‌اند آثاری از تصادف در بدنه این کشتی دیده نشده و نفت‌کش هنگام توقیف در آب‌های بین‌المللی در حرکت بوده‌است.

سلسله حوادث در خلیج و تنگه هرمز که ریشه در بحران و تنش در روابط ایران و ایالات متحده آمریکا دارد، در هفته‌های اخیر در حال سرعت گرفتن است. این حوادت از اواسط ماه مه و با حمله خرابکارانه به چهار کشتی باری در بندر فجیره آغاز شد و در هفته‌های اخیر علاوه بر حمله به کشتی‌های ژاپنی در آبهای منطقه، با توقیف پی در پی نفتکش‌ها توسط سپاه پاسداران ادامه یافته‌است.

از سوی دیگر، خبرگزاری‌های ایران خبر دادند که ظهر روز یکشنبه یک فروند هواپیمای جنگی در ساحل دلوار تنگستان در استان بوشهر «به دلیل نقص فنی» سقوط کرد.

این جنگنده متعلق به پایگاه هوایی بوشهر بوده که ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه امروز، یک‌شنبه، در خور جایینک در آب‌های ساحلی شهرستان تنگستان سقوط کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای