یک پنجم تولید نفت جهان چشم انتظار بیمه

یک پنجم تولید نفت جهان چشم انتظار بیمه

توقف بیمه نفتکش ها در تنگه هرمز از سوی برخی شرکت ها
یکشنبه, 4 اوت, 2019 - 13:00

مسیر همیشگی کشتیرانی بین المللی در تنگه هرمز دچار اختلال شده است. برخی نفتکش ها برای اجتناب از عملیات خرابکارانه یا توقیف از سوی نیروهای سپاه مسیر خود را تغییر داده اند.

آخرین مورد توقیف نفتکش ها از سوی سپاه به یک نفتکش با پرچم بریتانیا برمی گردد. این نفتکش هنوز آزاد نشده است.

هزینه بیمه برای تانکرهای نفتی که در تنگه هرمز رفت و آمد می کنند افزایش یافته است. از این رو، برخی شرکت های کشتیرانی سفارش های جدید را در مهم ترین آبراه نفتی جهان معلق کردند.

به دنبال اقدام خرابکانه ایران علیه چند نفتکش اماراتی و سعودی شرکت بیمه لویدز لندن نیز درجه خطرات حمل و نقل دریایی در خلیج را از ۱۷ مه افزایش داده است.

برخی شرکت های حمل و نقل دریایی نیز اقدامات پیشگیرانه در نظر گرفته اند. شرکت بیمه ژاپنی میتسویی. او. اس. کی. لاینز هم به ناوگان خود توصیه کرده تا از تردد در فاصله کمتر از ۱۲ مایل دریایی از محل وقوع حمله فاصله بگیرند.

شرکت رویال داچ شل اعلام کرد که به دنبال افزایش تنش با ایران در آبراه حیاتی از نفتکش های دارای پرچم انگلیس در تنگه هرمز استفاده نمی کند.

بن ون بیوردن مدیر عامل این شرکت به خبرنگاران گفت «انتقال نفت توسط نفتکش های این شرکت در تنگه هرمز با پرچمی غیر از پرچم انگلیس ادامه دارد».

او افزود «اگر نفتکشی با پرچم انگلیس توسط این شرکت در آینده در تنگه هرمز تردد کند با یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی به عنوان اقدام حمایتی اسکورت خواهد شد».

شرکت بی پی که رقیب رویال داچ شل به شمار می آیند روز سه شنبه (۳۰ جولای) گفت «تردد نفتکش های این شرکت در تنگه هرمز متوقف شده است». یک پنجم نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند. ایران در دهم جولای برای توقیف یکی از نفتکش های این شرکت تلاش کرد.

برایان گیلوری رییس بخش مالی شرکت بریتیش پترولیوم گفت «هیچ کشتی حامل نفت یا گاز با پرچم بی پی در کوتاه مدت از این گذرگاه عبور نخواهد کرد اما با استفاده از نفتکش های اجاره ای دارای مجوز نفت را از این منطقه عبور می دهیم».

او خاطر نشان کرد «ما به انتقال نفت ادامه می دهیم».

اظهارات مقامات بریتیش پترولیوم دو هفته پس از توقیف یک نفتکش ایرانی در نزدیکی جبل الطارق توسط نیروهای انگلیسی مطرح می شود. انگلیس گفت «نفتکش ایرانی به دلیل دور زدن تحریم های اروپا علیه سوریه توقیف شده است».

سه کشتی ایرانی در ماه میلادی جاری تلاش کردند تا یک نفتکش بریتیش پترولیوم را در حین تردد در تنگه هرمز توقیف کنند. اما کشتی های ایرانی بعد از چندین اخطار از سوی یک ناوچه انگلیسی محل را ترک کردند.

دولت آمریکا -قدرتمندین نیروی دریایی غرب در خلیج- در نهم جولای طرح تشکیل یک ناوگان دریایی برای حفاظت از آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز را مطرح کرد.

خاموش کردن دستگاه های موقعیت یاب

شرکت های مالک نفتکش ها روز چهارشنبه (۳۱ جولای) از خاموش کردن دستگاه ردیاب کشتی به عنوان ترفند جدیدی برای جلوگیری از خطرات کشتیرانی در تنگه هرمز (مهم ترین آبراه جهان و خطرناک ترین آن در دوره اخیر) خبر دادند.

به گزارش بلومبرگ، دستکم ۲۰ کشتی در راستای دنبال کردن قواعد بازی ایران دستگاه موقعیت یاب (ترانسپوندر) خود را در مسیر تردد در تنگه هرمز در ماه جاری خاموش کردند.

تنگه هرمز

بیش از ۴۰ دریانورد به دلیل حمله به نفتکش انگلیسی به جنوب تنگه هرمز منتقل شدند. تنگه هرمز دروازه اصلی حمل و نقل نفت جهان است.

تنگه هرمز بین ایران و پادشاهی عمان واقع شده است. این آبراه خلیج و خلیج عمان و دریای عرب را به یکدیگر وصل می کند.

سعودی و امارات به دنبال ایجاد مسیرهای جایگزین برای کشتیرانی هستند. این دو کشور می خواهند با کشیدن خطوط لوله نفت بیشتر مسیر دیگری را برای  تردد نفتکش ها در تنگه هرمز جایگزین کنند.

شرکت ارزیابی نفتی فورتکس گفت «تنگه هرمز محل عبور حدود یک پنجم نفت جهان یعنی چیزی معادل ۱۷.۴ میلیون بشکه در روز است. میزان مصرف به حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ رسید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای