​بریتانیا به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج پیوست

​بریتانیا به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج پیوست

دوشنبه, 5 اوت, 2019 - 21:15

بریتانیا اعلام کرد با اعزام دو ناو خود به خلیج، به ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا برای حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز می‌پیوندد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل رویترز، بن والاس وزیر دفاع بریتانیا دوشنبه ۱۴ مرداد(۵ اوت) گفت: «ما منتظر همکاری در کنار آمریکا و دیگر کشورها برای یافتن راه حلی بین‌المللی برای مشکلات تنگه هرمز هستیم.»

رویترز به نقل از یک منبع امنیتی بریتانیا گفته‌است که این کشور با وجود پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا به تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌پیوندد.

به‌گزارش گاردین، دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفته‌است: «هدف ما ایجاد وسیع‌ترین حمایت جهانی برای حفاظت از حمل و نقل دریایی بین‌المللی است.»

راب تأکید کرد که با این حال رویکرد بریتانیا به ایران غیرقابل تغییر است.

بریتانیا همزمان با فراخواندن دیگر کشورها برای پیوستن به عملیات حفاظت از حمل و نقل دریایی در خلیج، در کنار دو ناو جنگی آمریکا دو کشتی نیروی دریایی خود را به خلیج اعزام می‌کند.

در مقابل، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف حفظ کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز استقبال کرد.

بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید که آمریکا از حضور بریتانیا برای شرکت در افزایش و ترویج کشتیرانی آزاد در خلیج عربی، تنگه هرمز، دریای عرب و باب المندب، استقبال می‌کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی بلومبرگ، ربکا ریباریک سخنگوی وزارت دفاع گفت: این چالشی بین‌المللی است و ما از حضور نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا برای حمایت از تجارت آزاد، استقبال می‌کنیم.

فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد با عملیات سنتینل (نگهبان) آزادی ناوبری در تنگه هرمز را تضمین کند.

پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته بود: «بر خلاف راهزنی دریایی انگلیس در تنگه جبل طارق، اقدام ایران در خلیج با استناد به حقوق بین‌الملل دریانوردی انجام شده‌است. همان‌طور که در نیویورک گفتم، این ایران است که امنیت خلیج و تنگه هرمز را تضمین می‌کند. انگلستان باید به همدستی خود با آمریکا در تروریسم اقتصادی این کشور خاتمه دهد».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای