ظریف: واشنگتن برای ایجاد ائتلاف در خلیج ناتوان است

ظریف: واشنگتن برای ایجاد ائتلاف در خلیج ناتوان است

وزیر خارجه ایران: «اگر لازم شود» از برجام هم خارج می‌شویم
دوشنبه, 5 اوت, 2019 - 08:30

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران گفت آمریکا ناتوان از ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای محافظت از کشتی‌های تجاری در خلیج است، زیرا به گفته او، امروز آمریکا در دنیا «تنهاست» و کشورها از بودن در کنار آمریکا «خجالت می‌کشند».

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف امروز دوشنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت) در نخستین نشست خبری خود در تهران پس از تحریم شدنش از سوی آمریکا گفت: «امروز ایالات متحده در دنیا تنهاست. حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران، ایالات متحده نقش ابرقدرتی دارد، مثل حوزه نظامی، نمی‌تواند ایجاد ائتلاف بکند. کشورها یکی پس از دیگری علیرغم ارتباطات خوبی که با ایالات متحده دارند، خجالت می‌کشند که اسم‌شان در یک فهرست همراه ایالات متحده باشد.»

وی دربارهٔ تحریم خودش به عنوان وزیر خارجه ایران گفت: «تحریم وزیر امور خارجه یک کشور از سوی آمریکایی‌ها به معنای شکست گفت وگو و دیپلماسی است. در سفرم به نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر آن که پیشنهاد آن‌ها را بپذیرم.»

محمد جواد ظریف در ادامه سخنانش اعلام کرد که گام سوم ایران در کاهش تعهداتش در برجام در راه است، اما اجرای این گام بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به عدم اجرای تعهدات مالی و بانکی اروپا نسبت به ایران به معنای پایان برجام نیست: «برجام مقدس نیست. لازم باشد از برجام خارج می‌شویم اما الان نیازی نمی‌بینیم. برجام برخلاف اینکه گفتند بر اعتماد بنا نبوده، بلکه بر بی‌اعتمادی بنا بوده‌است. ما می‌توانیم برنامه هسته‌ای‌مان را بسیار گسترده‌تر از قبل اجرا کنیم.»

پس از حمله‌های ماه‌های اخیر به نفتکش‌ها در خلیج، آمریکا از کشورهایی که کشتی‌های تجاری‌شان در خلیج تردد می‌کند، خواست که به ائتلاف نظامی بین‌المللی برای محافظت از این کشتی‌ها بپیوندند.

اما قدرت‌های اروپایی که همچنان خود را وفادار به برجام می‌دانند، اعلام کردند که حاضر نیستند به ائتلافی بپیوندند که موجب افزایش تنش‌ها و در نهایت از بین رفتن برجام شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای