​در خواست واشنگتن از کشتی‌ها برای گزارش نقاط توقف خود در خلیج

​در خواست واشنگتن از کشتی‌ها برای گزارش نقاط توقف خود در خلیج

پنجشنبه, 8 اوت, 2019 - 21:45

اداره حمل و نقل دریایی آمریکا در هشداری جدید به کشتی‌های تجاری در مورد تهدیدهای ناشی از ایران در تنگه هرمز و خلیج، از کشتی‌های تجاری خواست مسیر خود در خلیج را به نیروهای دریایی آمریکا و ستاد فرماندهی عملیات دریایی بریتانیا اطلاع دهند.

به گزارش الشرق الاوسط، دریانوردی آمریکا اعلام کرده که برخی کشتی‌ها مواردی از دستکاری سیستم جی پی اس (سیستم موقعیت‌یاب جهانی) خود را گزارش کرده‌اند.

این سازمان همچنین هشدار داده که در برخی موارد پیام‌هایی از منابع ناشناس دریافت شده که به‌طور غیر واقعی ادعا می‌کردند از ناوهای آمریکایی یا نیروهای ائتلاف صادر شده‌اند.

در بیانیه این سازمان به فهرست برخوردهایی اشاره شده که از اردیبهشت‌ماه تا کنون بین طرف ایرانی و شناورهای متعلق به دیگر کشورها ایجاد شده‌است. یکی از این شناورها نفتکش استنا ایمپرو بود که ماه گذشته به دلیل نقض قوانین دریایی از سوی سپاه توقیف شد. برخی منابع خبری قبلاً ادعا کرده بودند که ایران با همکاری روسیه سیستم موقعیت‌یاب کشتی‌های خارجی را دستکاری می‌کند.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی که نظارت بر عملکرد این نیروها در منطقه را بر عهده دارد نیز در بیانیه‌ای در مورد تماس‌های دروغین از منابع ناشناس و دستکاری سیستم‌های جی‌پی‌اس هشدار داده‌است.

در این بیانیه آمده که آمریکا و متحدان‌اش به تضمین آزادی دریانوردی در منطقه و حفاظت از کشتی‌ها متعهد هستند.

حرکت کشتیرانی در تنگه هرمز به محور رویارویی میان واشنگتن و تهران تبدیل شده و در این میان بریتانیا نیز وارد شده‌است. آمریکا در ماه‌های اخیر حضور نظامی خود را در خلیج تقویت کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای