​ضربه جدید به اینستکس پس از استعفای رئیس آلمانی آن

​ضربه جدید به اینستکس پس از استعفای رئیس آلمانی آن

شنبه, 10 اوت, 2019 - 14:45

رئیس نهاد اروپایی سازوکار ویژه مبادلات مالی با ایران (اینستکس) پس از فاش شدن جانبداری او از برنامه‌های موشکی ایران در رسانه‌های آلمانی، از این سمت استعفا کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، روزنامه آلمانی بیلد گزارش کرده‌است که برند اربل سفیر پیشین آلمان در ایران که به عنوان رئیس اینستکس معرفی شده بود از این سمت کناره‌گیری کرده‌است.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که برند اربل، حاضر نیست ریاست سازوکار «اینستکس» که به او پیشنهاد شده بود، را قبول کند.

او از «دلایل شخصی» سخن گفته، اما گفته می‌شود که برخی اظهارات مناقشه‌برانگیز او باعث این امر شده‌است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان شامگاه پنجشنبه (هشتم اوت) علت امتناع برند اربل از پذیرفتن ریاست اینستکس را «دلایل شخصی» اعلام کرد، اما سایر منابع از علل دیگری سخن گفته‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، برند اربل که علاوه بر ایران، سفیر آلمان در عراق هم بوده‌است، در مصاحبه‌هایی ضمن حمایت از برنامه موشکی ایران آنها را «قانونی» توصیف کرده بود.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش کرده‌است دلیل استعفای اربل را محتوای «یهود ستیزانه» در مصاحبه‌های مفصل با کن جنسن، خبرنگار یک شبکه رادیویی اینترنتی عنوان کرده‌است.

او در دو مصاحبه با کن جنسن «با لحنی خشونت بار» اسرائیل را هدف حمله قرار داد.

نشریه بریتانیایی فاینننشال تایمز نیز کناره‌گیری ناگهانی اربل از ریاست اینستکس را شکستی جدید برای تلاش‌های اروپایی‌ها خواند و آن را شکست جدیدی برای ارتباط تجاری و مالی با ایران توصیف کرده‌است.

پس از مدت‌ها تعویق در آغاز فعالیت اینستکس، ماه گذشته رسانه‌های ایران اعلام کردند که برند اربل، دیپلمات بازنشسته آلمانی به ریاست این نهاد منصوب شده و انتظار می‌رود این سازوکار به زودی فعالیت خود را آغاز کند. آنها از کاندیداتوری اربل استقبال کرده بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای