برادر عبدالملک حوثی کشته شد؛ گمانه زنی دربارهٔ «جنگ درون سازمانی»

برادر عبدالملک حوثی کشته شد؛ گمانه زنی دربارهٔ «جنگ درون سازمانی»

اتهام زنی در عدن پس از سه روز درگیری‌های مسلحانه
شنبه, 10 اوت, 2019 - 15:00

گروهک شبه نظامی حوثی مورد حمایت ایران از کشته شدن ابراهیم بدرالدین الحوثی برادر عبدالمالک حوثی سرکرده این گروهک توسط گروهی مسلح خبر داد، این در حالی است گمانه زنی‌ها دربارهٔ درگیری مسلحانه میان رهبران و فرماندهان این گروهک ادامه دارد.

به گزارش الشرق الاوسط، روز جمعه ۹ اوت ۲۰۱۹ درگیری‌ها میان نیروهای شورای انتقالی و تیپ‌های حمایت از ریاست جمهوری و نیروهای وفادار به این نیروها در عدن مجدداً آغاز شد.

به گفته منابع محلی درگیری در مجاورت کاخ المعاشیق پس از شکست توافق بر سر آتش‌بس میان نمایندگان دولت قانونی و شورای انتقالی در عدن اتفاق افتاده‌است.

با ادامه درگیری‌ها در شهر عدن و کشیده شدن آن به داخل پادگان لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری یمن در پایتخت مؤقت این کشور دست‌کم ۳۰ تن کشته شدند.

با ادامه درگیری‌های سنگین در جبل حدید در خور مکسر در وسط این شهر، انفجارهای مهیبی شامگاه جمعه ۹ اوت عدن را لرزاند.

در درگیری‌های اطراف پادگان لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری در منطقه اللحوم انواع سلاح‌های سنگین به کار گرفته شده‌است.

عدن روز جمعه ۹ اوت و برای سومین روز متوالی شاهد تنش‌های امنیتی و ادامه درگیری‌های پراکنده بود تا جایی که مردم این شهر خواستار دخالت بین‌المللی برای حفاظت از جان غیرنظامیان شدند.

به گزارش رسانه‌های یمنی در حالی که برای سومین روز متوالی درگیری‌ها در عدن ادامه داشت و علی‌رغم شنیدن صدای تیراندازی‌های پراکنده بازار کریتردر وسط این شهر اما به فعالیت شبه عادی خود ادامه داد.

با ادامه حملات عوامل شورای انتقالی به تأسیسات و نیروهای دولتی، ساکنان شهر عدن ضمن ارسال درخواست کمک به سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و همچنین گروه‌های درگیر، خواهان دور شدن طرف‌های متخاصم از اماکن سکونت غیرنظامیان و بیمارستان‌ها شدند.

در همین حال، دولت قانونی یمن روز پنجشنبه «شورای انتقالی» را مقصر اصلی و مسئول بروز تنش‌ها و درگیری مسلحانه در عدن دانست.

دولت قانونی یمن در بیانیه‌ای که روز گذشته صادر شد، اعلام کرد، دولت متعهد است تا ضمن محافظت از نهادهای دولتی و ایمنی شهروندان، با کسانی که تلاش می‌کنند به موسسات دولت و شهروندان یمنی آسیب برسانند به شدت برخورد می‌کند».

در بیانیه همچنین آمده‌است دولت قانونی یمن با همکاری ائتلاف عربی کمیته‌ای را برای بررسی وقایع اخیر در شهر عدن تشکیل داده‌است.

دولت در بیانیه خود از همه احزاب و شخصیت‌های سیاسی خواست تا نداهای شورش در عدن را محکوم کنند.

در بیانیه آمده‌است مردم شهر عدن نباید بگذارند موسسات دولتی و اموال عمومی و خصوصی شهروندان این شهر و دیگر مناطق آزاد شده از عواقب هرج و مرج و پیامدهای فاجعه بار آن آسیب ببیند. اقدامات درگیری و هرج ومرج به نفع یا مصلحت هیچ‌کس جز شبه نظامیان کودتاگر حوثی و پروژه فرقه گرایانه ایران در منطقه نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای