​کمپین مطالبه آزادی ۸ فعال محیط زیست در ایران

​کمپین مطالبه آزادی ۸ فعال محیط زیست در ایران

دوشنبه, 12 اوت, 2019 - 10:00

مسئله اعتصاب غذای فعالان محیط زیست در زندان اوین تهران، بازخوردها و کمپین گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به منظور مطالبه آزادی آنها به راه انداخته‌است، به طوری که هشتگ‌های «#فعالان محیط زیست» و «#امیدبرای طبیعت» توسط صدها هزار کاربر ایرانی استفاده شد و موجی از حمایت نهادهای بین‌المللی برای آزادی این فعالان را به همراه داشته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، کاوه مدنی فعال محیط زیست در این باره توییت کرده‌است: «پانصد و شصت و چهار روز بازداشت موقت .. هشت روز اعتصاب غذا .. تنها خواسته آنها اجرای عدالت است».

پیشتر خبر اعتصاب سه تن از زندانیان محیط زیست منتشر شده بود. بر اساس آن خبر نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی دست به اعتصاب غذا زده بودند. اخیراً نیز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و هومن جوکار هم در اعتراض به ادامه بازداشتشان اعتصاب غذا کردند.

این پنج تن از زندانیان محیط زیست در حالی که بیش از ۵۰۰ روز از بازداشت موقت آنان می‌گذرد، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در این میان، مایکل پیج معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت «اعضای مؤسسه میراث حیات وحش پارسیان بیش از ۵۵۰ روز پشت میله‌های زندان به سر برده‌اند و مقامات ایران هیچ مدرکی دربارهٔ جرایم ادعایی‌شان ارائه نکرده‌اند.»

پیج گفت که مقامات ایران باید به بی‌عدالتی علیه فعالان محیط زیست بازداشت شده خاتمه دهد و آن‌ها را آزاد کند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه ای که روز دوشنبه ۱۴ مرداد منتشر شده‌است، با اعلام خبر اعتصاب غذای این فعالان از مقامات ایران خواست تا «دسترسی کافی آنها به مراقبت پزشکی را تضمین کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یک منبع که خواسته نامش فاش شود اعلام کرد که نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی قصد داشتند از ۱۲ مرداد دست به اعتصاب غذا بزنند.

این منبع آگاه به دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که فعالان محیط زیستی اعتصاب‌کننده خواهان این هستند که «مقامات به برزخ حقوقی‌شان پایان دهند یا آنها را تا زمان صدور حکم با وثیقه آزاد کنند یا آنها را به بخش عمومی زندان اوین منتقل کنند.»

هشت تن از فعالان زیست‌محیطی به نام‌های مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، در زمستان سال ۱۳۹۶ به اتهام «جاسوسی»، «افساد فی‌الارض» و «اقدامات ضدامنیتی» دستگیر شدند.

 کاووس سیدامامی نیز همان زمان همراه این عده بازداشت شد اما دو هفته پس از بازداشت به‌طرز مشکوکی در زندان درگذشت. مقام‌های امنیتی مدعی شدند که سیدامامی در زندان خودکشی کرده‌است. این ادعا هرگز از سوی خانواده سیدامامی پذیرفته نشد.

این افراد عضو مؤسسه میراث حیات وحش پارسیان هستند که عمده فعالیتش نجات یوزپلنگ ایرانی است که در خطر انقراض است.

نخستین جلسه دادگاه فعالان محیط زیست اواسط بهمن ۱۳۹۷ به‌طور غیرعلنی برگزار شد.

رسیدگی به پرونده این افراد پس از مدتی متوقف شد. دور دوم دادگاه این فعالان ۲۲ تیرماه مجدداً آغاز شد. تا کنون بسیاری از فعالان محیط زیست، فعالان مدنی و اساتید دانشگاه و محققان در نامه‌هایی خواهان آزادی این افراد شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای