امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای دستگیر شدند

امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای دستگیر شدند

دوشنبه, 12 اوت, 2019 - 10:45

اخبار ضدونقیض دربارهٔ موج دستگیری امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای در شهر مشهد در شمال شرق ایران در حالی منتشر می‌شود که مقامات رسمی اعلام کردند «پس از انهدام یک شبکه ضدانقلاب، موجی از ناآرامی‌ها را ناکام کردند». در مقابل منابع آگاه از دستگیری ۱۳ فعال مدنی خبر داده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری امنیتی فارس روز یک‌شنبه نوشت که در این روز تعدادی از فعالان سیاسی «که از شهرها و نقاط مختلف کشور» به مشهد سفر کرده بودند بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری بازداشت‌شدگان را به «ایجاد ناامنی» و «ارتباط داشتن با گروه‌های برانداز» متهم کرده اما جزئیات دیگری در مورد هویت و فعالیت آنان گزارش نکرده‌است.

در همین رابطه، محسن سیاح مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی خبر بازداشت مقابل دادگستری مشهد را در گفتگو با تلویزیون رسمی تأیید کرده‌است.

او با «عناصر ضدانقلاب» خواندن تجمع‌کنندگان از بازداشت آن‌ها به دلیل «تحریک افکار عمومی» و «تلاش برای ایجاد ناامنی» پس از سفر به مشهد خبر داد.

سیاح گفت آن‌ها «پس از هماهنگی محفلی و برنامه‌ریزی، در حین تجمع غیرقانونی در مقابل دادگستری دستگیر شدند».

منابع غیررسمی اما از دستگیری تعدادی از فعالان سیاسی در مشهد که به حمایت از امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه ای تجمع کرده بودند، خبر دادند.

پیشتر و در روز سه‌شنبه ۲۱ خردادماه در آستانه روز ۲۲ خرداد سالگرد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ۱۳۸۸، چهارده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با انتشار بیانیه‌ای، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

امضاکنندگان این بیانیه که آن را خطاب به مردم نگاشته‌اند، با اشاره به ضرورت کنار گذاشتن «تمایلات مصلحت‌جویانه»، از «مردم و فعالان و اندیشمندان دلسوز» خواسته‌اند «با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ناحق خود می‌افزاید، پیش‌قراول این حرکت ملی باشند.»

کمال جعفری یزدی، یکی از امضاءکنندگان بیانیه درخواست «استعفایخامنه‌ای» روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با رادیو فردا از دستگیری بیش از ۱۰ نفر از کسانی خبر داد که در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای آقای جعفری یزدی در مشهد تجمع کرده بودند.

جعفری یزدی که روز یک‌شنبه هنگام حضور در دادگاه انقلاب شاهد دستگیری این معترضان بوده، اطلاعاتی مربوط به این بازداشت‌ها را در اختیار رادیو فردا گذاشته‌است. جعفری یزدی خود در بازداشت به‌سر نمی‌برد و روز یک‌شنبه وقت مراجعه به دادگاه داشته‌است.

به گفته جعفری یزدی، فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد در میان این بازداشت‌شدگان در مقابل دادگاه انقلاب مشهد هستند.

وی گفت که ساعت ۱۱ و نیم و پس از ورود او به دادگاه مأموران همه تجمع‌کنندگان را بازداشت کردند.

دوشنبه هفته گذشته ۱۴ تن از کنشگران حوزه زنان در ایران نیز از درخواست ۱۴ فعال مدنی حمایت کردند و آن‌ها هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار «استعفای خامنه‌ای» و «گذار از جمهوری اسلامی» شدند. گروهی از فعالان زن در خارج و داخل ایران با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای از بیانیه یاد شده دفاع کرده‌اند.پیش از آن و در تجمع‌های دی ماه ۹۶ در استان‌های تهران، مرکزی، کرمان، گلستان، آذربایجان غربی، گیلان، البرز، اردبیل، اصفهان و خراسان رضوی حداقل ۱۸۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در حالی که بر اساس گزارش‌ها در حدود ۱۰۰ شهر ایران در روزهای گذشته تجمع‌هایی برگزار شده، تنها مقام‌های چند استان تعداد بازداشت‌شدگان در این استان‌ها را اعلام کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای