حمله روحانی به ائتلاف دریایی در خلیج: ظاهری، غیرعملی و پوچ

حمله روحانی به ائتلاف دریایی در خلیج: ظاهری، غیرعملی و پوچ

چهارشنبه, 14 اوت, 2019 - 12:15

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران امروز چهارشنبه (۲۳ مرداد) طرح ایجاد ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج را «ظاهری و غیرعملی» خواند و خبر حضور اسرائیل در آن را «پوچ» توصیف کرد.به گزارش الشرق الاوسط، آمریکا که ایران را مسئول حملات اخیر به چند نفتکش در خلیج می‌داند، نهم ژوئیه (۱۸ تیر) گذشته پیشنهاد ایجاد یک ائتلاف جهانی برای حفاظت استراتژیک از تنگه هرمز، باب‌المندب و دریای سرخ را مطرح کرده بود.

ائتلاف نظامی در خلیج در نخستین اقدام مشترک خود روز چهارشنبه گذشته از تمام کشتی‌های تجاری خواست تا مسیر حرکت خود در این منطقه را به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا و ستاد فرماندهی عملیات دریایی بریتانیا اطلاع دهند تا از آنها حفاظت شود.

خبرگزاری رسمی ایرنا گزارش داد، روحانی در جلسه هیئت دولت، در عین تهدید مجدد به «کاهش تعهدات برجامی» گفت: ایران در شرایط مناسب آماده مذاکره است.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به تداوم هم‌زمان مذاکرات با «روند کاهش تعهدات»، بار دیگر تهدید کرد که «ولی اگر در پایان ۶۰ روز دوم به نتیجه نرسیدیم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و بعد از آن باز هم ۶۰ روز فرصت خواهیم داد تا به راه حل منطقی، درست و متوازن برسیم و به تعهد در برابر تعهد پایبند هستیم.»

وی همچنین از آمادگی کشورش برای همکاری با «کشورهای ساحلی این خلیج تاریخی» در راستای تأمین امنیت این منطقه خبر داد و گفت: «برای امنیت و ثبات در خلیج نیازی به نیروهای خارجی وجود ندارد».

پیش از این، وزارت خارجه بحرین، ایران را به «کارشکنی در برابر همه تلاش‌ها و طرح‌های مربوط به تقویت امنیت و ثبات و آزادی دریانوردی» در خلیج و در کل منطقه متهم کرد.

حسن روحانی همچنین خبر آمادگی اسرائیل برای حضور در ائتلاف دریایی خلیج به رهبری آمریکا را «سخنان پوچ» توصیف کرد و با معرفی این کشور به عنوان «عامل اصلی تروریسم، جنگ و کشتار در این منطقه» گفت: «پاسخ به این ادعاها روشن است، اسرائیلی‌ها اگر می‌توانند همانجایی که هستند امنیت خود را حفظ کنند!»

سایت اسرائیل یدیعوت احرونوت روز سه‌شنبه (۱۵ مرداد) در خبری ضمن اشاره به دیدار اخیر یسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل با مقام‌های ارشد امارات از پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از مسیرهای تجاری در خلیج خبر داد.

بنا بر این گزارش کاتس گفته‌است که اسرائیل در حوزه اطلاعاتی و دیگر زمینه‌ها که آنها را مشخص نکرده، در این مأموریت شراکت دارد.

پیش از این وزارت خارجه و وزارت دفاع ایران به این خبر واکنش تندی نشان داده بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای