یک جنگنده ارتش سوریه در حومه ادلب سرنگون شد

یک جنگنده ارتش سوریه در حومه ادلب سرنگون شد

پیشروی نیروهای دولتی با حمایت روسیه به سمت خان شیخون
پنجشنبه, 15 اوت, 2019 - 12:00

دیدبان حقوق بشر سوریه از سرنگونی یک جنگنده سوخوی ۲۲ ارتش سوریه در جریان درگیری‌های روز چهارشنبه در استان ادلب توسط گروه‌های مسلح مخالف خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این باره گفت که خلبان این جنگنده سوخو توسط گروه «التحریر شام» در ادلب اسیر شده‌است.

مدیر این گروه همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیما بر فراز التمانعه درست در شرق خان شیخون هدف قرار گرفت و تأیید کرد که خلبان را اسیر کرده اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که اخبار جنگ در آن کشور را جمع‌آوری و منتشر می‌کند، مرکز آن در بریتانیا مستقر است.

تحریر الشام، همان «جبهه النصره» سابق است. این گروه از نیروهای اصلی اسلام‌گرای مخالف اسد به‌شمار می‌رود که پیشتر متحد «القاعده» بوده‌است.

شبکه تلویزیونی «اورینت» وابسته به گروه‌های مخالف حکومت سوریه نیز گزارش داد که این جنگنده در شهر خان شیخون که در کنترل مخالفان و هدف حملات اخیر نیروهای دولتی است، سرنگون شده.

خبرگزاری سوریه (سانا) وابسته به نظام بشار اسد بامداد پنج‌شنبه (به وقت تهران) به نقل از ارتش این کشور گزارش داد که یک فروند جنگنده سوری در منطقه‌ای بین دو استان ادلب و حماه سقوط کرده‌است.

بر اساس این گزارش، این جنگنده هدف یک موشک زمین به هوا قرار گرفته که گروه‌های مخالف از شهر التمانعه شلیک کرده‌اند.

همزمان برخی گزارش‌ها از پیشروی نیروهای دولتی سوریه در شمال غرب کشور حکایت دارند.

پس از هشت سال جنگ داخلی در سوریه، ادلب و نواحی اطراف آن تنها منطقه‌ای است که در کنترل نیروهای ضد دولتی باقی مانده‌است.

در جریان توپ‌باران و بمباران این مناطق توسط نیروهای سوریه و روسیه طی ماه‌های اخیر صدها نفر کشته و هزاران نفر آواره شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای دولتی به چهار کیلومتری شهر خان شیخون رسیده‌اند که در جوار بزرگراهی بین دمشق و حلب قرار دارد. شهر حلب و بخش گسترده‌ای از مناطق اطراف آن در سال ۲۰۱۶ به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

به گفته این نهاد، در بخش شرقی این جبهه نیز نیروهای دولتی برای تصرف تپه‌ای در ۶ کیلومتری این شهر می‌جنگند.

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین اضافه کرده که در جریان نبردهای روز چهارشنبه حداقل ۱۴ نیروی دولتی و بیش از ۲۰ نفر از مخالفان کشته شدند.

ادلب، استانی در شمال غربی سوریه است که همچنان بخش عمده آن در کنترل گروه‌های مخالف است.

استان ادلب با ترکیه مرز مشترک دارد و در حال حاضر دولت ترکیه این مرز را بسته‌است؛ با این حال سوریه، دولت ترکیه را به حمایت و پشتیبانی از شورشیان اسلام‌گرای مخالف حکومت و ارسال سلاح و مهمات به این مناطق متهم می‌کند.

طبق توافق سال گذشته بین ترکیه و روسیه قرار بود با ایجاد یک ناحیه امن و حائل در این نواحی از سه میلیون ساکن ادلب و اطراف آن حفاظت شود، ولی این توافق هیچگاه عملی نشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای