درخواست واشنگتن برای مصادره نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل طارق

درخواست واشنگتن برای مصادره نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل طارق

پنجشنبه, 15 اوت, 2019 - 12:00

دادگاه عالی جبل طارق امروز پنجشنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) اعلام کرد ایالات متحده آمریکا رسماً درخواست ادامه توقیف و مصادره ابرنفتکش حامل نفت ایران در این کشور را ارائه کرده‌است. این در حالی است که همزمان اخباری دربارهٔ آزادی قریب‌الوقوع این نفتکش منتشر شده بود.

به گزارش الشرق الاوسط، دادگاه عالی جبل طارق که قرار بود صبح امروز دربارهٔ ادامه یا عدم ادامه توقیف این نفتکش تصمیم بگیرد تا ساعاتی دیگر در خصوص درخواست رسمی آمریکا رای خود را صادر خواهد کرد.

آنتونی دادلی، قاضی دادگاه عالی جبل‌الطارق، در دادگاه تصریح کرد اگر آمریکا چنین دادخواستی را تنظیم نکرده بود، کشتی تا الان جبل‌الطارق را ترک کرده بود.

همچنین به نوشته روزنامه دولتی جبل طارق، ناخدا و سه افسر گریس ۱ آزاد شده‌اند.

مقام‌های رسمی و رسانه‌ها دربارهٔ این اقدام آمریکا هنوز توضیحی نداده‌اند.

جوزف تریای نماینده دادستانی در جلسه استماع، گفت: «تقاضای (آمریکا) قرار بود شکل دیگری داشته باشد و سبب طولانی شدن توقیف نشود.»

جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز سه‌شنبه ۲۲ مرداد/ ۱۳ اوت توقیف نفتکش گریس ۱ در آب‌های بریتانیا را «براساس دلایل غلط و ناشی از غرض‌ورزی» بریتانیا دانست و گفت بریتانیا علاقمندی خود را برای رفع این مشکل نشان داده‌است.

دو هفته پس از توقیف گریس ۱، سپاه پاسداران جمعه ۱۹ ژوئیه / ۲۸ تیر نفت‌کش بریتانیایی «استینا ایمپریو» را در خلیج توقیف کرد. تهران گفته بود که رفع توقیف از نفت‌کش‌اش در جبل‌طارق به رفع توقیف از نفت‌کش بریتانیایی کمک خواهد کرد.

این تحولات همزمان با تنش میان تهران و واشنگتن منجر به اقدام ایالات متحده آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج و تنگه هرمز شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای