واشنگتن تهدید کرد: ممنوعیت دریافت ویزا برای خدمه نفتکش‌های ایران

واشنگتن تهدید کرد: ممنوعیت دریافت ویزا برای خدمه نفتکش‌های ایران

ایران: تعهدی برای آزادی کشتی گریس ۱ نداده‌ایم
جمعه, 16 اوت, 2019 - 08:30 رقم العدد [ 14871]

باوجود اعلام تصمیم آزادسازی کشتی حامل نفت ایران توسط مقامات جبل طارق، ایالات متحده آمریکا تهدید کرد خدمه نفتکش ایرانی «گریس‌ـ۱» را مشمول ممنوعیت ویزا خواهد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد کارکنان نفتکش «گریس‌ـ۱» و سایر کشتی‌هایی که با حمل نفت ایران به سپاه پاسداران کمک کنند مشمول ممنوعیت ویزا خواهد شد.

مورگان اورتگاس دربارهٔ این بیانیه توضیح داد که نفتکش گریس‌ـ۱ ماه گذشته هنگامی توقیف شد که داشت نفت به سوریه می‌برد و در حال کمک به سپاه پاسداران بود که از نظر آمریکا سازمانی تروریستی است.

بر اساس این بیانیه، خدمه کشتی‌هایی که با حمل نفت ایران، به سپاه پاسداران کمک می‌کنند، ممکن است به دلیل قوانین آمریکا در زمینه تروریسم، واجد شرایط دریافت ویزای ایالات متحده آمریکا و ورود به این کشور نباشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از قصد این کشور برای لغو ویزای کارمندان این نفتکش‌ها خبر داده‌است.

در این میان، فابیان پیکاردو وزیر اول دولت جبل‌طارق، در بیانیه‌ای اعلام کرد که نفتکش ایرانی گریس۱ پس از گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی و ارائه تضمین از سوی آنان مبنی‌بر اینکه شناور مذکور به مقصد کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا حرکت نخواهد کرد، آزاد شده‌است.

پیکاردو در این بیانیه که پنجشنبه ۲۴ مردادماه، هم‌زمان با اعلام رفع توقیف نفتکش ایرانی ازسوی دادگاه عالی جبل‌طارق منتشر شد، اعلام کرد: «در تاریخ ۱۳ اوت، اینجانب از ایران تضمین مکتوب مبنی‌بر اینکه مقصد گریس۱ در صورت رفع توقیف، از کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا نخواهد بود، دریافت کردم.»

در مقابل، خبرگزاری تسنیم گزارش داد، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اظهارات گفته‌است: «ایران هیچ تعهدی مبنی بر نرفتن نفتکش گریس-۱ به سوریه نداده‌است».

او ادامه داد: «این کار قانونی است و به هیچ کشور ثالثی ربط ندارد. ایران به هر مشتری قدیمی و تازه‌ای که بخواهد، نفت خود را می‌فروشد».

به گفته موسوی، «کشتی گریس یک از ابتدا هم قرار نبود به سوریه برود».

نفتکش غول پیکر گریس-۱ قرار است پس از نزدیک به یک ماه و نیم توقیف امروز جبل طارق را ترک کند.

این ابرنفتکش حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای