توافق نهایی مرحله انتقالی در سودان امضا شد

توافق نهایی مرحله انتقالی در سودان امضا شد

شنبه, 17 اوت, 2019 - 21:30

توافق نهایی مرحله انتقالی روز شنبه (۱۷ اوت) توسط ائتلاف آزادی و تغییر سودان و شورای نظامی حاکم امضا شد. کشورهای منطقه و نمایندگان کشورهای جهان و گروه های بین المللی در این مراسم شرکت کردند.

ادریس دبی رییس جمهور چاد و سلواکر میاردیت رییس سودان جنوبی و اهورو کنیاتا رییس جمهور کنیا و آبی احمد نخست وزیر اتیوپی و مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر و وزرای خارجه چندین کشور و نمایندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی در مراسم امضای توافق نهایی در خارطوم حضور داشتند. شورای نظامی سودان و ائتلاف آزادی و تغییر در ۴ اوت یک توافق اولیه در خصوص سند قانون اساسی کشور امضا کردند. قانون اساسی به ساز و کار دوره سه ساله مرحله انتقالی اشاره کرده است. اعضای شورای حاکمیت سودان روز یکشنبه (۱۸ اوت) و نام نخست وزیر روز سه شنبه و کابینه روز ۲۸ اوت اعلام خواهند شد. مردم سودان روز شنبه امضای «توافق سیاسی» و «سند قانون اساسی» میان شورای نظامی حاکم و ائتلاف آزادی و تغییر را جشن گرفتند. حالا مردم کشور امیدوارند که این گام بستری برای انتقال به حکومت مدنی و آزادی های بیشتر و شکوفایی اقتصادی فراهم کند.

به گزارش فرانس پرس فضای جشن و شادمانی در سودان حاکم است. شمار زیادی از مقام های خارجی و چندین هزار شهروند سودانی از همه شهرها و روستاها برای جشن راهی خارطوم شدند.

توافق اولیه بین دو گروه در ۴ اوت امضا شد و به ناآرامی های هشت ماهه در کشور به دنبال اعتراضات مردمی علیه پرزیدنت عمر البشیر پایان داد.

عمر البشیر بعد از سه دهه حکمرانی در سودان به دنبال اعتراضات مردم در آوریل سرنگون شد. مردم شهر عطبره که اعتراضات ضد حکومتی در دسامبر ۲۰۱۸ از آنجا شروع شد روز جمعه در ایستگاه قطار شهر رقص و پایکوبی کردند.  هزاران تن از عطبره برای شرکت در مراسم امضای توافق روز شنبه راهی خارطوم شدند. مردم شعار می دادند‌«انقلاب مسالمت آمیز است». آنها گفتند که انتقام کشته شدگان اعتراضات را خواهند گرفتند.

مطبوعات سودان روز شنبه (۱۷ اوت) هم تیتر اول خود را به «مرحله انتقالی تاریخی» اختصاص دادند. روزنامه «التیار» در صفحه اول خود نوشت «امروز؛ آغاز مرحله انتقالی تاریخی به سوی دموکراسی». روزنامه السودانی هم تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داد و گفت «خارطوم آماده شادی بزرگ است». بعد از امضای توافق نهایی حالا اقدامات اولیه و مهمی و فوری در سودان آغاز می شود. آرایش شورای انتقالی جدید که عمدتا از غیر نظامیان تشکیل شده روز یکشنبه (۱۸ اوت) اعلام می شود. رهبران جنبش اعتراضی روز پنجشنبه (۱۵ اوت) اعلام کردند که دو گروه بر سر معرفی عبدالله حمدوک مقام پیشین در سازمان ملل و کارشناس اقتصادی کارکشته به عنوان نخست وزیر به توافق رسیدند.

انتظار می رود که اصلاح شرایط اقتصادی سودان در راس اولویت های حمدوک قرار بگیرد. اقتصاد سودان بعد از جدایی سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ بحرانی شد. سودان جنوبی منطقه نفت خیز است. وضعیت معیشتی دلیل اصلی آغاز اعتراضات ضد حکومتی در سودان بود. طبق توافق نهایی شورای حاکمیت که از ۱۱ عضو تشکیل شده مسئولیت زمامداری کشور ۴۰ میلیون نفری سودان را برعهده می گیرد. وزیر کشور و وزیر دفاع با توجه به این توافق از سوی شورای نظامی تعیین می شوند. ابو بکر الصدیق سخنگوی وزارت امور خارجه سودان روز جمعه (۱۶ اوت) گفت «مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و وزرای امور خارجه اوگاندا و جیبوتی و رییس پارلمان عربی وارد کشور شدند». یکی از نتایج دیپلماتیک و فوری مورد انتظار توافق سیاسی لغو تعلیق عضویت سودان در اتحادیه آفریقا است. اتحادیه آفریقا در ماه ژوئن عضویت سودان را به حالت تعلیق درآورد. محمد علی ابراهیم چهره شاخص شورای نظامی انتقالی روز جمعه گفت «این توافق نهایی دوباره بستری برای فعال شدن سیاست خارجه سودان فراهم می کند». جبهه انقلابی سودان که گروه های مخالف زیر مجموعه آن بودند از جنبش اعتراضی حمایت کرد اما به سند قانون اساسی اعتراض کرد. این گروه خواستار نمایندگی در کابینه و ضمانت های بیشتر در گفتگوهای صلح شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای