​بیانیه ۱۴ فعال کُرد و عرب برای کناره‌گیری خامنه‌ای

​بیانیه ۱۴ فعال کُرد و عرب برای کناره‌گیری خامنه‌ای

شنبه, 17 اوت, 2019 - 21:45

۱۴ تن از فعالان عرب و کُرد با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران، خواستار کناره‌گیری علی خامنه‌ای رهبر ایران از قدرت شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، این بیانیه شنبه ۲۶ مردادماه (۱۷ آگوست) همسو با ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران منتشر شده و خود را هم‌نوا با «گروه‌های اجتماعی ستمدیده و رنج کشیده»، «قربانیان استبداد و بی‌دادگری دینمداران حاکم» و «آزادی‌خواهان ایران» معرفی کرده‌است.

یوسف عزیزی بنی طرف، فعال سیاسی و فرهنگی، عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، جابر احمد، نویسنده و پژوهشگر، حافظ فاضلی، فعال سیاسی، کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، سعیده بنی طریف، فعال حقوق زنان، ولید نیسی (مهاوی)، زندانی سیاسی سابق زندان اهواز، عمار تاسائی، نویسنده، دکتر گلمراد مرادی، نویسنده، پژوهشگر و عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید، فرشاد دوستی پور، فعال سیاسی، ملائکه علم هولی، روزنامه‌نگار، کوسار فتاحی، نویسنده و فعال سیاسی، نگین شیخ الاسلامی (وطنی)، نویسنده و زندانی سیاسی سابق، آرش نظامی، روزنامه‌نگار و هادی صوفی زاده، نویسنده و فعال سیاسی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

در این بیانیه آمده‌است: «ملیت‌های مختلف ایران، دیری است که از توسعه نابرابر اقتصادی، ستم دوگانه و تبعیض‌های گوناگون سیاسی، مذهبی، فرهنگی، زبانی رنج برده و ماشین آسیمیلاسیون همراه با سرکوب خشن و خونین هرگونه صدای حق طلبانه شان را خفه کرده‌است. هم‌اکنون بیشترین اعدامی‌ها و زندانیان کشور را شهروندان کرد، عرب، بلوچ، ترک و ترکمن تشکیل می‌دهند. ما معنای آپارتاید جنسی زنان سرزمین مان را حس می‌کنیم چون خود در معرض آیارتاید زبانی، فرهنگی، مذهبی و نژادی هستیم. ما درد استبداد زدگانی را که بی پروا، راس نظام استبدادی را هدف قرار داده‌اند حس می‌کنیم زیرا که نه آزادی بیان داریم و نه حتی زبان آزاد».

آنها همچنین تأکید کردند: «ما ۱۴ تن از کنشگران کرد و عرب با امضای این بیانیه، حمایت خود را از بیانیه تکمیلی ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل کشور اعلام می‌داریم و همنوا با آنان خواهان کناره‌گیری رهبر ایران، انحلال همه نهادها و قوای این نظام، عبور کامل از آنها و برقراری یک حکومت نامتمرکز هستیم. در این زمینه تجربه‌های پربار غیر متمرکز تاریخ سده‌های گذشته پشتوانه ماست».

در ادامه ذکر شده‌است «رخدادهای سیاسی یک دهه گذشته - به ویژه وقایع تابستان ۸۸ و دی ماه ۹۶ - نشان داد که «مرکز» به تنهایی و بدون یاری «ملیت‌ها» قادر به عقب نشاندن خودکامگان جمهوری اسلامی نیست. ما بر این باوریم که برای تغییر معادله نابرابر مرکز و پیرامون و برای جلوگیری از باز تولید استبداد در ایران آینده، چاره ای جز بر قراری یک جمهوری سکولار، دموکرات و فدرال نیست».

در خردادماه سال جاری، ۱۴ تن از فعالان مدنی-سیاسی در داخل ایران طی نامه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از قدرت و تغییر قانون اساسی کشور شدند.

هفته گذشته، هم ۱۴ تن از فعالان مدنی زن، با امضا نامه‌ای درخواست مشابهی را مطرح کرده بودند.

برخی از منابع نیز از دستگیری تعدادی از تجمع کنندگان و امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفره در حمایت از تمامی زندانیان سیاسی در برابر دادگستری کل خراسان رضوی در مشهد خبر داده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای