جاسوس ایران در ارتش آلمان محاکمه خواهد شد

جاسوس ایران در ارتش آلمان محاکمه خواهد شد

دوشنبه, 19 اوت, 2019 - 10:15

دادستان کل آلمان پرونده جاسوس ایران در ارتش آلمان را به جریان انداخت.
دفتر دادستان کل فدرال واقع در شهر کارلسروهه در غرب آلمان روز جمعه (۱۶ اوت) اعلام کرد که این فرد در دادگاه منطقه ای در کوبلنتس به اتهام خیانت به کشور حاضر می شود.
این فرد آلمانی-افغانی ۵۰ سال دارد و در ژانویه در راین لند واقع در غرب آلمان دستگیر شد و اینک در بازداشت موقت به سر می برد.
به گفته بازجویان پرونده، متهم چند سال به عنوان مترجم و مشاور در امور فرهنگی در ارتش آلمان کار می کرد.
دادستان کل افزود «او به عنوان مترجم اطلاعات مورد نظر در اختیار سازمان اطلاعات ایران قرار داده است. اسناد درز شده محرمانه بوده است».
دادستانی مظنون را به انتقال ۱۹ مورد از اسناد حکومت متهم کرده است.
مجله اشپیگل آلمان گزارش داد «این فرد به اطلاعات فوق محرمانه ای از جمله درباره ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان دسترسی داشته است». این مجله افزود «این مرد جاسوس وزارت اطلاعات ایران بوده است».
دولت آلمان بعد از بازداشت مظنون با تسلیم یادداشت رسمی به حکومت ایران اعتراض کرده است. 
ایران این اتهامات را رد کرده و گفته که با مظنون ارتباط و تماس نداشته است. ایران در آن زمان گفت «دشمنان از طریق این اتهامات درصدد مخدوش کردن روابط تاریخی بین ایران و اتحادیه اروپا هستند».
سازمان اطلاعات داخلی آلمان از ایران-به همراه روسیه و چین و ترکیه- به عنوان عاملان اصلی فعالیت های جاسوسی علیه آلمان یاد می کند.
طبق آمار این سازمان «سازمان اطلاعات ایران همواره از منابع انسانی مناسب برای کسب اطلاعات مورد نظر رژیم ایران در بین گروه های مختلف حتی نظامی استفاده می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای