هیئت «شورای انتقالی جنوب یمن» برای مذاکره به جده رفت

هیئت «شورای انتقالی جنوب یمن» برای مذاکره به جده رفت

ناظران: حکمت و خویشتنداری به باعث عبور از حوادث عدن شد
چهارشنبه, 21 اوت, 2019 - 21:30

در حالی که سعودی موضع خود را دربارهٔ بحران عدن پایتخت موقت یمن اعلام کرد، نگاه ناظران به سمت جده (عروس دریای سرخ) خیره شده‌است جایی که هیاتی از اعضای «شورای انتقالی جنوب» یمن به دعوت وزارت خارجه سعودی برای مذاکره با مقام‌های سعودی روز سه شنبه ۲۹ مرداد وارد آن شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی است که ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن شنبه اعلام کرد که در پاسخ به فراخوان ائتلاف عربی یگان‌های شورای انتقالی جنوبی، نیروهای کمربند امنیتی عقب‌نشینی و بازگشت به مواضع سابق‌شان در عدن را آغاز کرده‌اند.

برخی از ناظران معتقدند که حکمت و آرامش ریاض در تعامل با حوادث عدن از طریق پیش بردن تلاش‌های میانجیگرانه و تشکیل کمیته توافق باعث تحویل مواضع تحت کنترل شورای انتقالی شد و در نهایت بیانیه نهایی موفقیت این اقدامات صادر شد و از تلاش‌های امارات، همکاری دولت یمن و شورای انتقالی قدردانی شد؛ بنابراین ریاض در بازگرداندن فرایند سیاسی در یمن به موفقیت دست یافت و هیئت «شورای انتقالی جنوبی» از عدن پایتخت موقت یمن به ریاست عیدروس الزبیدی رئیس این شورا شامگاه سه‌شنبه ۲۰ اوت در پاسخ به دعوت پادشاهی عربی سعودی برای آغاز گفت‌وگوهای یمن وارد شهر جده شد.

در این میان «الشرق الاوسط» مطلع شد که شاهزاده خال به سلمان معاون وزیر دفاع سعودی با رهبرانی از شورای انتقالی به ریاست الزبیدی دیدار و گفتگو کرده‌است.

در این دیدار بر پشتیبانی سعودی از دولت مشروع و قانونی یمن، حفاظت از نهادهای حکومتی، بازگرداندن امنیت و ثبات تأکید شد و همچنین حوادث اخیر در عدن مورد بررسی قرار گرفت.

شاهزاده خالد ضمن قدردانی از شورای انتقالی به دلیل پذیرش دعوت سعودی و آتش‌بس ائتلاف عربی، خواستار عدم توقف کامل تنش شد.

وی همچنین خواستار یکپارچگی یمنی‌ها در برابر دشمن اصلی آنها یعنی شبه نظامیان حوثی و عدم پذیرش تحویل یمن به ولایت فقیه شد و گفت: مسئله جنوب باید با گفتگو حل شود زیرا فقط نظام ایران و بازوی آن یعنی حوثی‌ها از خشونت بهره‌برداری می‌کند.

از سوی دیگر، مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن سه‌شنبه اعلام کرد که جلسه‌ای مثبت و ثمربخش را با شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی منعقد کرده‌است.

گریفتس ضمن اشاره به «تلاش‌های موفقیت‌آمیز تحت امر شاهزاده خالد بن سلمان برای بازگرداندن نظم و ثبات در جنوب یمن» گفت که او با معاون وزیر دفاع سعودی دربارهٔ «ضرورت ادامه گفت‌وگوها» توافق کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای