حمله مجدد نیروهای رژیم سوریه به یک ایست بازرسی ترکیه در ادلب

حمله مجدد نیروهای رژیم سوریه به یک ایست بازرسی ترکیه در ادلب

حمله مجدد نیروهای رژیم سوریه به یک ایست بازرسی ترکیه در ادلب
جمعه, 23 اوت, 2019 - 08:45
آنکارا: سعید عبد الرازق

نیروهای رژیم سوریه به یک نقطه ایست بازرسی ترکیه در منطقه کم تنش در ادلب حمله کردند. این در حالیست که ترکیه پیشتر اعلام کرد که قصد تعطیلی ۱۲ نقطه ایست بازرسی در این منطقه را ندارد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز چهارشنبه (۲۱ اوت)‌گفت نیروهای حکومتی سوریه به سوی ایست بازرسی هشتم در نزدیکی خان شیخون آتش گشودند که تلفات جانی نداشته است.

این حمله چند روز بعد از حمله هوایی به یک کاروان نظامی ترکیه در روز دوشنبه (۱۹ اوت) انجام شد. وزارت دفاع ترکیه گفت ۳ شهروند غیر نظامی در جریان حمله کشته شدند.

ترکیه در جریان توافق با روسیه و ترکیه در گفتگوهای آستانه ۱۲ نقطه بازرسی در شمال غرب سوریه ایجاد کرد.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت «فعالیت ایست های بازرسی ترکیه متوقف نخواهد شد؛ این شامل حال ایست بازرسی نهم نیز می شود. این منطقه به دنبال پیشروی نیروهای رژیم سوریه در حومه جنوبی ادلب از سمت خان شیخون محاصره شده است».

کالین بعد از پایان جلسه کابینه به ریاست پرزیدنت رجب طیب اردوغان شامگاه چهارشنبه افزود «ایست بازرسی نهم در مورک در ادلب تعطیل نخواهد شد».

از سوی دیگر، یک مقام روسیه گفت آنکارا خلاف توافق سوچی درباره منطقه حائل در ادلب عمل می کند. این منطقه برای جدایی بین نیروهای رژیم و اپوزیسیون ایجاد شده است.

ولادیمیر شامانوف رییس کمیته امنیت و دفاع دومای روسیه از حمله رژیم سوریه به ادلب و حمله به کاروان نظامی ترکیه دفاع کرد.

او افزود «اقدامات اخیر ترکیه در ادلب بر خلاف توافق سوچی است. ما و آنکارا در برخی موارد اختلاف نظر داریم. مسکو چند بار به ترکیه هشدار داد که این اختلافات دیر یا زود به «تناقضات واقعی» تبدیل می شود».

کالین خاطر نشان کرد «تلاش برای ایجاد مرکز عملیات مشترک درباره منطقه امن در شمال شرق سوریه ادامه دارد. این طرح طبق یک برنامه زمانی مشخص سه یا چهار مرحله ای انجام خواهد شد. منطقه امن در آغاز با گشت زنی مشترک و برنامه ریزی نظامی ضروری درباره نقاط استقرار در خاک سوریه ایجاد می شود».

او گفت «اقدامات ایجاد منطقه امن بر مبنای یک برنامه مشخص پیش می رود و در چند هفته آینده گام های عملی در این زمینه برداشته می شود. گشت مشترک ترکیه و آمریکا در منطقه شرق فرات به زودی آغاز می شود و پهپادهای ترکیه به رصد منطقه امن می پردازند. گفتگوها درباره همه این مسائل ادامه دارد اما چارچوب کلی طرح مشخص شده است».

او خاطر نشان کرد طول این منطقه ۲۰ مایل یعنی چیزی حدود ۳۰ تا ۳۲ کیلومتر خواهد بود و عمق آن در بخش های مختلف متفاوت است.

خبر برقراری گشت مشترک در شرق فرات در راستای اجرای توافق با آمریکا درباره ایجاد مرکز عملیات مشترک هماهنگی برای ایجاد و اداره منطقه امن اعلام شده است. این توافق در هفتم اوت بین آنکارا و واشنگتن بسته شد.

وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرد خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه و مارک اسپر همتای آمریکایی اش در گفتگوی تلفنی درباره آغاز مرحله اول ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توافق کردند. این مرحله از شامگاه چهارشنبه (۲۱ اوت) اجرا شد.

وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه ای افزود «آکار در گفتگو با اسپر درباره دیدگاه و انتظاراتش درباره منطقه امن در شرق فرات در شمال سوریه رایزنی کرده و افزوده که برقراری منطقه امن در قالب چارچوب های تعیین شده در برنامه زمانی ضروری به نظر می رسد».

این بیانیه خاطر نشان کرد «دو طرف درباره دیدار هیات نظامی دو کشور در آنکارا در اسرع وقت توافق کردند. این دو هیات درباره مراحل بعدی طرح ایجاد منطقه امن رایزنی می کنند».

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دو روز پیش به لبنان سفر کرد. وزارت امور خارجه ترکیه گفت که این سفر در راستای گسترش روابط بین دو کشور انجام می شود.

منابع دیپلماتیک گفتند چاوش اوغلو در لبنان درباره اوضاع سوریه و تحولات ادلب و مساله پناهجویان با مقام های این کشور گفت و گو می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای