واشنگتن: تحریم‌ نفتکش ایرانی را به طور قاطعانه اعمال می‌کنیم

واشنگتن: تحریم‌ نفتکش ایرانی را به طور قاطعانه اعمال می‌کنیم

جمعه, 23 اوت, 2019 - 07:15

یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دولت ایالات متحده سخت به دنبال اعمال تحریم‌های قاطعانه خود جهت پیشگیری از کمک بخش خصوصی به نفتکش ایرانی که در آب‌های مدیترانه شناور است، خواهد بود.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری رویترز از قول این مقام دولتی که نخواست هویتش فاش شود نوشت، «به بخش کشتیرانی هشدار داده شده‌است که ما تحریم‌های ایالات متحده را به شدت اعمال خواهیم کرد.»

رویترز براساس آخرین داده‌های منتشر شده توسط موسسات ردگیری کشتیرانی تجاری در سطح جهانی، گفته‌است که آدریان دریا-۱ عازم یونان بوده‌است هر چند نخست‌وزیر یونان گفته‌است که هیچ اطلاعاتی در مورد عزیمت این نفتکش به سوی بنادر یا آب‌های سرزمینی یونان در دست نیست.

مقام وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، هشدار داد که ایالات متحده علیه هر فرد و نهادی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این نفتکش کمک کند، اقدام خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفته‌است: همه کسانی که در بخش کشتی‌رانی حضور دارند، باید احتیاط لازم و ارزیابی‌های مناسب را داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم در حال تجارت یا تسهیل تجارت برای طرف‌های تحت تحریم یا محموله‌های مشمول تحریم نیستند.

نفتکش آدریان دریا-۱ که پیشتر گریس-۱ نام داشت با بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران در ماه ژوئن سال جاری به ظن حرکت به سوی سوریه جهت تحویل نفت به نهادهای تحت تحریم اتحادیه اروپا توسط دولت جبل طارق توقیف شد.

روز پنجشنبه گذشته، دولت جبل طارق این نفتکش را آزاد کرد و گفت که از مقامات ایران تعهد گرفته‌است که محموله نفتکش به سوریه نخواهد رفت.

ساعاتی پیش از ترک جبل طارق در شامگاه یکشنبه، یک دادگاه فدرال ایالات متحده به درخواست دولت این کشور حکم توقیف این نفتکش را صادر کرد اما دولت و محاکم جبل طارق از ابلاغ و اجرای این حکم یا تعویق در حرکت کشتی به منظور رسیدگی قضایی به آن خودداری کردند.

ایران، می‌گوید تهران دربارهٔ توقیف دوباره نفتکش ایرانی به آمریکا هشدار داده و واشینگتن را از «عواقب بد» این اقدام برحذر داشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای