فتوایی از قم برای «مقاومت» در برابر نظامیان آمریکا در عراق

فتوایی از قم برای «مقاومت» در برابر نظامیان آمریکا در عراق

حملات اسرائیل به پایگاه‌های «الحشد» اختلافات رهبران آن را علنی کرد.. ایران وارد می‌شود
جمعه, 23 اوت, 2019 - 22:00
بغداد: حمزه مصطفی

در حالی که مرجعیت عالی شیعه در نجف دربارهٔ بمباران اخیر زاغه‌های مهمات «الحشد الشعبی» توسط اسرائیل واکنشی نشان نداد، اما آیت الله کاظم الحائری مرجع مقیم شهر «قم» در ایران ادامه حضور نظامیان آمریکا در خاک کشورش را حرام شرعی اعلام کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، الحائری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «از منظر مسئولیت شرعی خود، باقی‌ماندن نیروهای نظامی آمریکا و مانند آن را تحت هر عنوانی مانند آموزش یا مشاوره یا به بهانه مبارزه با تروریسم که خود زاینده آن هستند حرام می‌دانم».

وی افزود: «عراقی‌ها در برابر این حملات گزینه‌ای جز مقاومت و دفاع ندارند».

دربارهٔ الزام‌آور بودن فتوای الحائری برای گروه‌های نظامی و سیاسی عراق و همچنین مقلدان، یک کارشناس مسائل دینی که نخواست نامش فاش شود به «الشرق الاوسط» گفت «در سایه وجود مرجعیت نجف، هرگونه فتوا از هر مرجعی در خارج از عراق تأثیر زیادی نخواهد گذاشت».

در این میان برخی از ناظران سیاسی در بغداد معتقدند که این فتوا می‌تواند برای دولت عراق پس از گسترش اختلاف نظرها در درون الحشد الشعبی به منظور مدیریت بحران بین رئیس و نایب رئیس نیروهای الحشد الشعبی مشکل ساز شود.

در همین راستا، منابع آگاه خبر دادند که فالح الفیاض و ابومهدی المهندس، رئیس و نایب رئیس نیروهای الحشد الشعبی، بر فراز یک پرواز اختصاصی عازم تهران شده‌اند.

هدف از این سفر حل اختلافات این دو مقام بلندپایه الحشد الشعبی در پی بیانیه‌های اخیر آن دو دربارهٔ انفجارهای اخیر در زاغه‌های مهمات الحشد الشعبی است.

الفیاض در بیانیه خود در انتساب بیانیه المهندس تردید کرد و گفت که آن بیانیه بازتاب دهنده مواضع رسمی حشد نیست.

گفتنی است چند روز پیش پایگاه الحشدالشعبی در استان صلاح‌الدین عراق هدف قرار گرفت. این گروه مهمات خود را پایگاه‌های «شهدا»، «اشرف»، «صقر» و «بلد» نگه‌داری می‌کند.

این پایگاه‌های حشدالشعبی عراق در تاریخ ۱۹ ژوئیه تا ۲۰ اوت هدف حملات هوایی قرار گرفتند. گفته می‌شود تمام این حملات توسط اسرائیل انجام شده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای