حساب ویژه تهران روی پاریس برای نجات برجام

حساب ویژه تهران روی پاریس برای نجات برجام

ظریف پس از دیدار مکرون: برجام قابل مذاکره نیست ● منابع اروپایی: سرنوشت میانجیگری مکرون در دست ترامپ است
جمعه, 23 اوت, 2019 - 22:30

جزئیات دیدار محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در بعد از ظهر روز جمعه اول شهریور (۲۳ اوت) و مضمون پیشنهادهای مکرون به ایران هنوز اعلام نشده‌است، اما ظریف بعد از این دیدار، گفت وگوها پیرامون برجام را «سازنده و خوب» توصیف کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف همچنین گفت: «بحثی که با رئیس‌جمهور فرانسه داشتیم در ادامه تماس‌های تلفنی میان روحانی و مکرون بود.»

او افزود: «فرانسه در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای این که اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.»

وزیر خارجه ایران در پاسخ به خبرنگاران گفته‌است که نتایج گفت‌وگوهای امروز «بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند به تعهدات برجامی خود و تعهداتی که بعد از خروج آمریکا از برجام داده‌است، عمل کند».

هنوز دقیقاً معلوم نیست پیشنهاد مکرون چه بوده‌است، اما ظریف می‌گوید میان نظرات رئیس‌جمهوری فرانسه و ایران «نقاط مشترکی» وجود دارد.

وی گفت «پیشنهادهایی که (طرف فرانسوی) دارند دربارهٔ نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته، یعنی رسیدن منافع اقتصادی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت‌وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می‌شود».

وی گفت موضوع بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند تعهداتی که در قالب برجام و پس از خروج آمریکا داده‌است را انجام دهد.

ظریف یک بار دیگر تأکید کرد که «ما کانال مذاکره با طرف‌های برجام را بازمی‌گذاریم، اما تعهد برجام برای ما قابل مذاکره نیست».

منابع دیپلماتیک اروپایی در این باره به «الشرق الاوسط» گفتند که «سرنوشت» وساطت فرانسه در دستان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار دارد و به «ابتکارعملی» که مکرون ارائه خواهد کرد، بستگی دارد.

این منابع افزودند: ابتکارعمل فرانسه بر دو محور «توازن» و «توقف» استوار است؛ توازی یعنی همه طرف‌ها امتیاز بدهند و توقف یعنی دست برداشتن از گام‌های تنش زا و عقب‌نشینی از اقدامات تک محورانه همچون تحریم‌های آمریکا و کاهش تعهدات برجامی توسط ایران است.

گفتنی است سفر ظریف به فرانسه با مخالفت شدید بخشی از نیروهای اپوزیسیون ایرانی در فرانسه روبرو شد. از جمله «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در بیانیه‌ای با عنوان «نه به حضور جواد ظریف در اروپا، نه به جمهوری اسلامی» به این دیدار اعتراض کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای