«سپاه» یک موشک جدید آزمایش کرد

«سپاه» یک موشک جدید آزمایش کرد

جانشین وزیر دفاع ایران : موشک‌های دقیقی داریم
شنبه, 24 اوت, 2019 - 10:30
لندن: الشرق الاوسط

خبرگزاری تسنیم امروز شنبه دوم شهریورماه به نقل از فرمانده سپاه پاسداران ایران از آزمایش یک موشک جدید خبر داد، روز گذشته نیز خبرگزاری فارس نیز از قول جانشین وزیر دفاع ایران نوشت: ایران موشک‌های بسیار دقیقی دارد که تاکنون آنها را پنهان نگاه داشته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، فرمانده سپاه پاسداران روز شنبه دوم شهریورماه، خبر داد که ایران «یک موشک جدید» را آزمایش کرده‌است. از گفته‌های حسین سلامی، چنین برمی‌آید که این موشک «جدید» روز جمعه، اول شهریورماه، آزمایش شده‌است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران همواره عرصه «آزمایش انواع سیستم‌های دفاعی و راهبردی» است، افزود: «این‌ها حرکاتی بدون توقف در راستای رشد قدرت بازدارنده ماست و دیروز هم یکی از روزهای موفق این ملت بود

با این حال سلامی به هیچ‌یک از مشخصات و جزئیات مربوط به این موشک و آزمایش آن اشاره نکرد.

پیش از آن، جانشین وزیر دفاع ایران گفته‌است، کشورش «موشک‌های بسیار دقیقی» دارد که تاکنون آنها را پنهان نگاه داشته‌است، چرا که می‌خواهد در صورت لزوم «دشمنان» خود را غافلگیر کند.

قاسم تقی‌زاده که پیش از خطبه‌های نماز جمعه روز اول تیر در مشهد سخنرانی می‌کرد، اظهار کرد: «بسیاری از دستاوردها را نمی‌توان در رسانه‌ها بیان کرد، بنابراین مخفی می‌کنیم تا دشمن در روز مبادا غافلگیر شود

این مقام نظامی ایران از جمله به تولید موشک‌هایی اشاره کرده که اگرچه به گفته او، برد آنها «محدود» است، اما «دقت اصابت بالایی» دارد و تولید این موشک‌ها تاکنون رسانه‌ای نشده‌است.

به گفته او، «در حد تهدیدات، موشک می‌سازیم و فعلاً می‌دانیم تهدیدهای ما تا هزار و ۸۰۰ کیلومتر است، اما دقت اصابت را بالا بردیم؛ گذشت زمانی که شهاب۱ را تولید می‌کردیم. امروز موشک‌های بسیار دقیق داریم که رسانه‌ای نکرده‌ایم

به گفته وی، «آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند» که نیروهای ایرانی لازم نیست برای مقابله با آنها تا نیویورک روند، بلکه «امروز ده‌ها هزار آمریکایی در منطقه هستند» و برای همین نیز رهبر ایران پیش‌بینی کرده که آمریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد.

برنامه موشکی ایران از جمله فعالیت‌هایی است که با انتقاد قدرت‌های غربی، به ویژه آمریکا روبه‌رو شده‌است. اما مقام‌های ایران تأکید دارند که حاضر نیستند هیچ‌گونه مذاکره‌ای در زمینه این برنامه داشته باشند.

دولت آمریکا اواخر مرداد ماه مدعی شد تصاویری طبقه‌بندی‌شده در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای پرتاب یک موشک در هفته آینده است. تهران اما گفته بود در حال آماده‌سازی برای پرتاب صلح‌آمیز یک ماهواره به مدار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای