بریتانیا یک ناو جنگی دیگر به خلیج اعزام کرد

بریتانیا یک ناو جنگی دیگر به خلیج اعزام کرد

یکشنبه, 25 اوت, 2019 - 14:15

در میانه افزایش بی‌سابقه تنش‌ها با ایران، وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه دوم شهریور اعلام کرد که سومین ناو بریتانیایی به نام «اچ‌ام‌اس دیفندر» جهت دفاع از آزادی ناوبری و کشتیرانی در آب‌های آزاد به خلیج اعزام کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، بن والاس وزیر دفاع بریتانیا با اعلام این خبر همچنین اظهار کرد، لندن برای دفاع از آزادی ناوبری و با هدف حضور بیشتر در مأموریت تأمین امنیت تردد کشتی‌ها دست به چنین اقدامی می‌زند.

قرار است این ناو جایگزین ناو جنگی «اچ‌ام‌اس دونکان» شود.

ناو جنگی «اچ‌ام‌اس دونکان» روز ۱۲ اوت و در واکنش به توقیف نفتکش «استینا ایمپرو» راهی آب‌های خلیج شده بود.

ناو جنگی «اچ‌ام‌اس کنت» نیز در آب‌های خلیج مستقر شده‌است. وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده‌است که این کشور آماده است در هر کجای دنیا که کشتیرانی آزاد به مخاطره افتد، وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ناوشکن تیپ ۴۵ «دیفِندِر» که ۱۲ اوت بندر پورتموث را به سمت اقیانوس آرام ترک کرده بود، قرار است به سمت خلیج تغییر مسیر دهد.

مأموریت دریایی تأمین امنیت تردد نفتکش‌ها در آب‌های خلیج و به‌ویژه در تنگه هرمز تحت فرماندهی نیروی دریایی آمریکا در حال شکل‌گیری است.

مقامات آمریکایی از اعلام آمادگی ۳۰ کشور برای مشارکت در این ناوگان بین‌المللی دریایی خبر داده‌اند.

 اکنون گفته می‌شود که بریتانیا نیز بر حضور نظامی خود در آب‌های خلیج خواهد افزود.

طی ماه‌های اخیر چندین نفتکش در این آب‌ها هدف حمله قرار گرفته که ایالات متحده معتقد است ایران در آن نقش دارد، اما مقامات ایران این اتهامات را رد کرده‌اند.

پیش از این دو ناو بریتانیایی مونتروز و دانکن در آب‌های منطقه حضور داشتند و چندی پیش ناو کنت جایگزین دانکن شد.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده که اکنون اچ‌ام‌اس مونتروز، یک ناو جنگی دیگری این کشور در منطقه مستقر است و تاکنون بیش از ۳۰ بار از تنگه هرمز عبور کرده‌است.

تنش‌ها در خلیج پس از خرابکاری علیه چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره در امارات متحده عربی، انفجار در دو کشتی در دریای عمان و سرنگونی یک پهپاد آمریکا از سوی نیروهای سپاه پاسداران شدت گرفت.

همچنین ایران به تلافی توقیف گریس ۱ در آبهای جبل طارق، اقدام به توقیف یک فروند نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز کرد که اکنون با وجود آزادی نفتکش ایرانی، همچنان نفتکش بریتانیایی در توقیف ایران است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای