ورود غیرمنتظره ظریف به «بیاریتز» محل برگزاری نشست رهبران گروه ۷

ورود غیرمنتظره ظریف به «بیاریتز» محل برگزاری نشست رهبران گروه ۷

​مکرون: از طرف گروه ۷ مأموریتی برای ارسال پیام به ایران ندارم
یکشنبه, 25 اوت, 2019 - 16:30

رئیس‌جمهور فرانسه میزبان گروه ۷ اعلام کرد که سران این گروه بر سر کاهش تنش با ایران توافق کردند. مکرون اما گفت که مأموریت رسمی برای ارسال پیام به ایران ندارد. همزمان، وزیر امور خارجه ایران عصر روز یکشنبه وارد بیاریتز، شهری در جنوب فرانسه شد که نشست سران کشورهای گروه ۷ در آن در جریان است.

به گزارش الشرق الاوسط، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه سوم شهریور (۲۵ اوت) اعلام کرد که کشورهای گروه ۷ بر سر اینکه چه صحبت‌هایی با ایران شود موافقت کرده‌است. به گفته مکرون در هفته‌های آینده برای کاهش تنش با ایران گفتگوها ادامه پیدا خواهد کرد.

مکرون همچنین افزود همه خواهان جلوگیری از وقوع درگیری و تنش هستند و نظر دونالد ترامپ هم دربارهٔ این مسئله شفاف بوده‌است.

به گفته مکرون در مورد ایران بحث شده و روی دو نکته توافق حاصل شده‌است. اول اینکه هیچ‌یک از اعضای گروه ۷ نمی‌خواهند ایران به بمب اتمی دست یابد و دوم اینکه گروه ۷ خواهان ثبات و صلح در منطقه است.

پیش از آن، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که رهبران گروه ۷ موافقت کرده‌اند که امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه پیام رهبران این گروه را به ایران منتقل کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سران گروه ۷، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را مأمور ارسال پیام سران گروه ۷ به ایران کرده‌اند.

منابع دیپلماتیک گفته‌اند که رهبران گروه ۷ که هم‌اکنون در شهر بیاریتز فرانسه جمع شده‌اند توافق کرده‌اند که مکرون پیام آنها را به مقامات ایرانی منتقل کند.

با این حال، دونالد ترامپ در نشست دوجانبه‌اش با نخست‌وزیر ژاپن، در پاسخ به خبرنگارانی که دیدگاه او را دربارهٔ اظهارات توافق برای ارسال پیام به ایران از طریق امانوئل مکرون جویا شدند گفت: «در این باره حرفی نزده‌ام».

ترامپ در عین حال تأکید کرد که جلوی هیچ‌یک از رهبران را برای گفت‌وگو با ایران نمی‌گیرد؛ «اگر می‌خواهند گفت‌وگو کنند، می‌توانند گفت‌وگو کنند».

در این میان، خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش دادند؛ عصر امروز کاخ الیزه ضمن خبر ورود وزیر امور خارجه ایران به شهر بیاریتز، در بیانیه ای اعلام کرد که رئیس دیپلماسی ایران محمد جواد ظریف روز یکشنبه وارد بیاریتز شده‌است. او قرار است با همتای فرانسوی اش، ژان-ایو اودریان، در حاشیه نشست گروه ۷ دیدار کرده و دربارهٔ پروند هسته ای ایران گفتگو کند.

براساس آخرین گزارش‌ها، دیدار و گفتگوی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ژان-ایو لودریان عصر روز یکشنبه در بیاریتز آغاز شده‌است. هنوز هیچ جزئیاتی از این دیدار به بیرون درز نکرده‌است.

براساس کاخ الیزه، هیچ ملاقاتی بین وزیر امور خارجه ایران با مقامات آمریکایی حاضر در نشست گروه ۷، از جمله دونالد ترامپ، پیش‌بینی نشده‌است. کاخ الیزه همچنین تأکید کرده‌است که این دیدار با ابتکار پاریس انجام شده و سازمان کشورهای گروه ۷ در سازماندهی آن نقشی نداشته‌است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، دربارهٔ سفر ظریف به فرانسه «نظری ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای