​مکرون: شرایط را برای ملاقات ترامپ و روحانی مهیا کردیم

​مکرون: شرایط را برای ملاقات ترامپ و روحانی مهیا کردیم

ترامپ: ایران تحت فشارهای سنگین مالی است.. برای دیدار با ظریف خیلی زود است ● چراغ سبز روحانی به موضوع مذاکره با آمریکا
دوشنبه, 26 اوت, 2019 - 19:30

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در پایان نشست گروه هفت گفت شرایط برای دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی روسای جمهور آمریکا و ایران آماده شده‌است، از سوی دیگر، ترامپ نیز از شرایط اقتصادی وخامت بار در ایران گفت و افزود دولت او به دنبال تغییر رژیم در ایران نبوده و خواهان ایرانی قوی است، زیرا مردم ایران مجبور به زندگی در شرایط غیرقابل‌قبولی شده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ در روز دوشنبه چهارم شهریور اضافه کرد که «مذاکرات برای فراهم کردن مقدمات ملاقات ترامپ با حسن روحانی در جریان است و من امیدوارم در هفته‌های آینده، بر اساس این گفتگوها بتوانیم شاهد دیدار پرزیدنت روحانی و پرزیدنت روحانی باشیم.»

مکرون البته هشدار داد که «هیچ چیز هنوز قطعی نشده و اوضاع هنوز شکننده است اما گفتگو دربارهٔ برخی جزئیات فنی شروع شده که پیشرفتی هم داشته‌است».

او افزود ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد و همچنین نباید امنیت منطقه را به مخاطره بیندازد.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی کوتاهش با خبرنگاران همچنین با تأکید دوباره بر اینکه «در پی تغییر رژیم ایران نیست» گفت: «من به دنبال ایرانی واقعاً خوب و قوی هستم. ایران واقعاً این بخت را دارد که خود را بازسازی کند و به کشوری قدرتمند تبدیل شود؛ ولی باید دست از تروریسم بردارند».

ترامپ در مصاحبه صبح دوشنبه خود با خبرنگاران همچنین گفت از اینکه امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، را به اجلاس گروه ۷ در فرانسه دعوت کرده بود تعجب نکرده‌است.

او با این حال تأکید کرد که قصدی برای گفتگو با ظریف نداشته و اصولاً الان برای چنین دیداری زود است.

دونالد ترامپ همچنین گفت: «قرار است دربارهٔ برنامه موشک‌های دور برد ایران و مدت زمان توافق، مذاکره کنیم.».

پیش از آن، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به محل نشست سران گروه ۷ و شرایط ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت اگر بداند «ملاقات او با فردی» می‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه ۴ شهریور، در یک سخنرانی در تهران با اشاره به اینکه «برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد» گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم».

روحانی توضیح بیشتری دربارهٔ سخنان خود نداده و تنها با اشاره به «شرایط فشار دشمن» گفته‌است: «راهی جز توسعه کشور» نیست.

اظهارات رئیس‌جمهوری ایران می‌تواند اشاره‌ای تلویحی به موضوع مذاکره با آمریکا باشد.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به این سفر گفت: «ما با مسئولان مربوطه مشورت و بحث داریم و باید کارمان را انجام دهیم، جایی که احتمال موفقیت حتی ۱۰ تا ۲۰ درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم».

روحانی با اشاره به نتایج برجام در افزایش فروش نفت ایران گفت: «گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد».

این سخنان در حالی مطرح شده که علی خامنه‌ای رهبر ایران، پیش از این مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای