ایران: ادامه صدور احکام سنگین برای روزنامه‌نگاران و دوتابعیتی‌ها

ایران: ادامه صدور احکام سنگین برای روزنامه‌نگاران و دوتابعیتی‌ها

سه شنبه, 27 اوت, 2019 - 21:45

سخنگوی قوه قضاییه ایران احکام ارس امیری، علی جوهری و انوشه آشوری را به اتهام «ارتباط با انگلیس و جاسوسی برای موساد» تأیید کرد، این در حالی است در روزهای اخیر کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزپرداز نیز به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۲۳ سال حبس محکوم شد.

به گزارش الشرق الاوسط، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری روز سه‌شنبه پنجم شهریور خود با اعلام و تأیید احکام صادره برای ارس امیری، علی جوهری و انوشه آشوری گفت ارس امیری «به‌دلیل وابستگی به انگلیس» و علی جوهری و انوشه آشوری «به‌خاطر جاسوسی برای موساد» به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارس امیری، دانشجوی ایرانی به ۱۰ سال زندان و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده‌است.

سخنگوی قوه قضاییه با تأیید حکم «۱۰ سال زندان و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی» برای ارس امیری، او را «عنصر وابسته به انگلیس» خواند و با به‌کار بردن اصطلاحی غیرمعمول دربارهٔ بستگان او، ادعا کرد امیری از طریق هنر عامل «نفوذ فرهنگی و براندازی» بوده‌است:

ارس امیری، فعال فرهنگی و دانشجوی دانشگاه کینگستون در بریتانیا که از ۱۷ شهریور ماه سال گذشته در تهران بازداشت و در زندان اوین زندانی است اما در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه اعلام کرده که صرفاً به دلیل رد پیشنهاد مأموران وزارت اطلاعات برای همکاری به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌است.

غلامحسین اسماعیلی همچنین نام علی جوهری و انوشه آشوری، دو متهم دیگر را که پیش از این خبر دستگیری آن‌ها رسانه‌ای نشده بود اعلام کرد و گفت هر دوی آن‌ها به دلیل «جاسوسی برای اسرائیل و موساد» به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

به گفته اسماعیلی، علی جوهری «به تحمل ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی و دو سال حبس بابت تحصیل مال نامشروع محکوم شده‌است؛ همچنین محکوم به استرداد اموال و دستمزدهایی که از سرویس جاسوسی اسراییل گرفته بوده. او در حال گذران محکومیت خود است».

غلامحسین اسماعیلی همچنین با معرفی انوشه آشوری به عنوان «سومین محکوم امنیتی» گفت: «فرد سوم انوشه آشوری که فرد دو تابعیتی و دارای تابعیت انگلیس است ولی این فرد نیز به سرویس جاسوسی موساد متصل شده بود و هم امکانات فراوانی از آنها گرفته بود و اطلاعات زیادی از اشخاص از کشور ما به این سرویس منتقل می‌کرد. این فرد هم مورد شناسایی قرار گرفت و محکوم شد به ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی، دو سال حبس بابت تحصیل مال نامشروع و برگرداندن اموالی که از سرویس موساد اخذ کرده و استراد ۳۳ هزار یورو پول به نفع دولت جمهوری اسلامی ایران.»

از اتهامات و نحوه دستگیری و دادگاه‌های علی جوهری و انوشه آشوری اطلاعات بیشتری منتشر نشده‌است.

پیش از این، دادگاه انقلاب تهران کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس را که از حدود یک سال پیش در زندان اوین به سر می‌برد، به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده‌است.

  به گزارش خبرگزاری حقوق‌بشری «هرانا»، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، کیومرث مرزبان را از بابت اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۱۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به مقدسات» به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به رهبری و بنیانگذار» به ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «توهین به مسئولین» به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده‌است.

محمدحسین آقاسی، وکیل کیومرث مرزبان، طنز نویس زندانی در ایران، روز شنبه دوم شهریور در صفحه توئیتر خود از حکم ۲۳ سال و سه ماه حبس برای موکلش از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داد و نوشت که «درصورت تأیید حکم این جوان با استعداد که کاری به جزنوشتن مطالب طنز وانتشار آن‌ها در رسانه‌ها نکرده باید۱۱ سال از عمر مفید خود را در زندان سپری کند.

پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، ایران را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفاً به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

در سال‌های گذشته شماری از ایرانیان ساکن در خارج از کشور پس از بازگشت به ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای