گفت‌وگوهای خلیجی - آمریکایی دربارهٔ تأمین امنیت دریانوردی

گفت‌وگوهای خلیجی - آمریکایی دربارهٔ تأمین امنیت دریانوردی

بولتون به ترکیه هشدار داد.. ایران نفتکش گریس را با محموله نفتی آن فروخت◉ ایران از اعزام یک ناوشکن به خلیج عدن خبر داد
دوشنبه, 26 اوت, 2019 - 22:00

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکایی با دبیرکل شورای همکاری خلیج دیدار و دربارهٔ حمایت از امنیت دریانوردی در منطقه خلیج و دریای سرخ گفت‌وگو کرد. همزمان، ایران از اعزام یک ناو شکن به خلیج عدن برای محافظت از کشتی‌های ایرانی خبر داد. از سوی دیگر، در حالی که جان بولتون به ترکیه هشدار داده بود که نباید به نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» اجازه داد نفت قاچاق خود را تخلیه کند، سخنگوی دولت ایران از فروش این نفتکش خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، ژنرال جیمز مالوی فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه (دیروز) در ریاض با عبداللطیف بن راشد الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار دربارهٔ همکاری دفاعی مشترک بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و آمریکا گفت‌وگو کرد.

دو طرف همچنین به بررسی راهکارهای همکاری شورای همکاری خلیج و آمریکا برای حمایت از دریانوردی و تضمین آزادی تجارت بین‌المللی در منطقه خلیج و دریای سرخ پرداختند.

در این دیدار همچنین تلاش‌های آمریکا برای جلب حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای تضمین امنیت و سلامت انتقال انرژی از منطقه به دیگر نقاط جهان و حمایت از اقتصاد جهانی، مورد بررسی قرار گرفت.

در همین راستا، شبکه ایرانی «پرس تی وی» اعلام کرد که ایران یک ناوشکن با سیستم موشک‌های کروز برد بلند را در خلیج عدن مستقر کرده‌است. این ناوشکن به همراه یک ناو پشتیبانی و یک ناو بالگردبر مأموریت دارد که کشتی‌های ایرانی را در منطقه همراهی کرده و امنیت آنها را تأمین کند.

دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد ارتش ایران نیز در گفت وگو با خبرگزاری رسمی ایرنا، اعلام کرد: ناوشکن سهند به همراه ناو پشتیبانی و بالگردبر خارگ در قالب شصت و سومین ناوگروه ایران در حال انجام مأموریت است.

وی گفت که ناوشکن سهند که آذر ماه سال گذشته به عنوان پیشرفته‌ترین ناوشکن غرب آسیا، در بندرعباس به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش ایران پیوست، برای نخستین بار است که به مأموریت طولانی مدت اعزام می‌شود.

همزمان علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد که ایران نفتکش گریس ۱ را با محموله نفتی آن به فروش رسانده‌است.

سخنگوی دولت ایران در پاسخ به پرسشی دربارهٔ سرنوشت کشتی آدریان اظهار کرد: مقصد کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند و برای این موضوع نیز با ما هماهنگی انجام نمی‌شود.

پیش از ربیعی، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته‌است نباید به نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» اجازه داد محموله نفت قاچاقی خود را در یک بندر یا دریا به فروش برساند.

بولتون در صفحه توئیتر خود نوشت: «همه تلاش‌ها معطوف به متوقف کردن ایران برای تأمین مالی تروریسم، بی‌ثبات کردن جهان، و زیر پا گذاشتن تحریم‌های بین‌المللی است. نفت قاچاق آدریان دریا ۱ که به سمت ترکیه می‌رود، نباید اجازه پیدا کند در بندر یا در دریا محموله خود را تخلیه کند.»

ابتدا اعلام شده بود که این کشتی عازم یونان است، اما مقام‌های یونان اعلام کردند که این نفتکش برنامه‌ای برای پهلو گرفتن در یونان ندارد و آن‌ها هم قصد ندارند به این نفتکش برای رفتن به سوریه کمک کنند.

کمی بعدتر خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داد که این نفتکش در حال حرکت به سمت «بندر مرسین» در جنوب ترکیه است.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌ طارق داده و موجب آزادی آن شده‌است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به ایران یا هیچ‌کس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای