توافق پوتین و اردوغان برای «پاکسازی ادلب و یکپارچگی سوریه»

توافق پوتین و اردوغان برای «پاکسازی ادلب و یکپارچگی سوریه»

درگیری‌های شمال غربی سوریه ۵۱ کشته برجای گذاشت●عقب‌نشینی کردهای سوریه از مرزهای ترکیه آغاز شد
سه شنبه, 27 اوت, 2019 - 22:45

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۲۷ اوت/ ۵ شهریور تأکید کرد که در مواجهه با حملات ارتش دولتی سوریه به ادلب تمام تلاش خود را برای دفاع از سربازان ترکیه خواهد کرد. در همین حال عقب‌نشینی کردهای سوریه از مرزهای ترکیه آغاز شد و درگیری‌های شمال غربی سوریه ۵۱ کشته برجای گذاشت.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری فرانسه، اردوغان در یک نشست خبری با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در مسکو، از حملات ارتش سوریه به ادلب انتقاد کرد و آن را عامل اصلی برهم خوردن آرامش در منطقه امن ایجاد شده توسط ترکیه دانست و گفت، آنکارا در صورت لزوم از حق دفاع خود در برابر ارتش سوریه استفاده خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه نیز ضمن تأکید بر نگرانی مشترک مسکو و آنکارا نسبت به حملات صورت گرفته به مناطق حائل و عاری از تنش (کاهش تنش) در ادلب، از مذاکرات دو طرف برای برداشتن گام‌های مشترک به منظور «پاکسازی مخفیگاه‌های تروریست‌ها در ادلب و تمامی خاک سوریه» خبر داد.

پوتین ضمن تأکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه از ایده ایجاد منطقه امن در مرز با ترکیه دفاع کرد و آن را ضامن حفظ تمامیت ار کردهای سوریه که آمریکا از آن‌ها حمایت می‌کرد، عقب‌نشینی از مناطق مرزی با ترکیه به عمق ۵ تا ۱۴ کیلومتر را آغاز کردند. عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق کرد از مناطق مرزی بخشی از توافق بر سر ایجاد منطقه امن بین دولت ترکیه و ایالات متحده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ترکیه و سفارت آمریکا در این کشور در دو بیانیه جداگانه اعلام کردند که دو کشور بعد از سه روز مذاکره میان هیئت مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا پیرامون ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیده‌اند. در بخشی از بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده بود: «این منطقه امن باید به کریدور صلح تبدیل شود و باید برای بازگشت برادران آواره سوری‌مان به کشورشان، اقدامات بیشتری انجام شود.»

سفارت آمریکا در ترکیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد تشکیل این منطقه امن باید به گذرگاهی ایمن برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان تبدیل شود. اکنون سه هفته بعد از حصول این توافق کردهای سوریه عقب‌نشینی از مناطق مرزی با ترکیه را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سه‌شنبه ۵ شهریور/ ۲۷ اوت یگان‌های مدافع خلق کرد از شهر مرزی تل ابیض و رأس العین خارج شدند.

همزمان، بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در درگیری‌های روز سه شنبه (۲۷ اوت) بین پیکارجوهای ضد دولتی و نیروهای رژیم ۵۱ نفر از هر دو سمت در شمال غربی سوریه کشته شدند.

نیروهای رژیم با پشتیبانی روسیه برای هفته‌ها در صدد تصرف حاشیه‌های مواضع افراط گرایان در ادلب استان هم‌مرز با ترکیه بودند و ماه‌ها این منطقه را بمباران کرده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت اما پیکارجویان تندرو مخالف و افراط گرایان روز سه شنبه به مواضع نیروهای وفادار به رژیم در جنوب این منطقه حمله کرده‌اند.

رامی عبدالرحمان سرپرست سازمان دیده‌بان گفت: «درگیری‌های شدید در شرق شهر خان شیخون در طول صبح پس از اینکه افراط گرایان و مخالفین رژیم به مواضع نیروهای رژیم حمله کردند درگرفت.»

وی گفت حمله توسط گروه حراس الدین که وابسته به القاعده است و انصارالدین گروه افراط گرای وابسته دیگر انجام شد.

سازمان دیده‌بان گفت در این درگیری ۲۳ تن از نیروهای رژیم و ۲۰ تن از نیروهای مخالفین از جمله ۱۳ افراط گرا کشته شدند.

سازمان دیده‌بان گفت در جنوب شرقی این موضع هشت پیکارجوی مخالفین دولت هم در حالی که تلاش می‌کردند از طریق خطوط اول جبهه به مواضع نیروهای رژیم در نزدیکی فرودگاه ابوظهور نفوذ کنند کشته شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای