حمله سایبری آمریکا توانایی ایران برای حمله به کشتی ها در خلیج را مختل كرد

حمله سایبری آمریکا توانایی ایران برای حمله به کشتی ها در خلیج را مختل كرد

پنجشنبه, 29 اوت, 2019 - 19:45

روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه (۲۹ اوت) گزارش داد حمله سایبری آمریکا توان سپاه برای هدف گیری کشتی های تجاری در خلیج را مختل کرده است.
یک مقام ارشد آمریکا به نیویورک تایمز گفت فضای ذخیره سازی اطلاعات در این حمله از بین رفته است. سپاه از طریق این اطلاعات موفق به تعیین کشتی مورد نظر و محل وقوع حمله می شد.
این حمله که در ۲۰ ژوئن انجام شده و سپاه را هدف گرفته در حالی انجام می شود که تنش در تنگه استراتژیک هرمز بعد از چندین حمله به کشتی های تجاری بالا گرفته است. گفته می شود تهران در این حملات دست داشته اما مقام های ایران این ادعا را تکذیب کردند.
سپاه در همان روز ۲۰ ژوئن از سرنگونی یک پهپاد آمریکا خبر داد. سپاه مدعی شده که این هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرده است.
این روزنامه افزود کاخ سفید از حمله سایبری به عنوان واکنش مناسب به سرنگونی پهپاد یاد کرده است.
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت که دستور حمله به ایران را در آخرین لحظه لغو کرد تا از وقوع تلفات جانی سنگین جلوگیری کند.
نیویورک تایمز به نقل از مقام های آمریکایی نوشت که ایران هنوز ساختار ارتباطی را دوباره برقرار نکرده و موفق به ذخیره دوباره اطلاعاتی که مورد حمله سایبری قرار گرفته اند نشده است.
به هر حال توانایی ایران برای انجام عملیات مخفی به دنبال این حمله سایبری کاهش یافته و کشتی ها بعد از این تاریخ مورد حمله قرار نگرفته اند اما یک نفتکش سوئدی در ماه گذشته توسط ایران توقیف شد. این کشتی با پرچم انگلیس در تنگه هرمز در حرکت بوده است. یک سوم نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند.
گویا ایران نفتکش انگلیسی را در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق توسط انگلیس توقیف کرده است.
تنش در خلیج به دنبال خروج آمریکا از برجام در ۲۰۱۸ و برگشت تحریم های سنگین علیه ایران افزایش یافته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای