گفتگوی مکرون وروحانی ؛ تأکید فرانسه بر اجرای کامل برجام و تهدید ایران به کاهش تعهدات

گفتگوی مکرون وروحانی ؛ تأکید فرانسه بر اجرای کامل برجام و تهدید ایران به کاهش تعهدات

جزئیات جدید از پیشنهاد برجامی پاریس به تهران
یکشنبه, 1 سپتامبر, 2019 - 12:15

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران تهدید کرد که «اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند»، در مقابل امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه از ایران خواست که به تمام تعهدات هسته‌ای خود پایبند بماند و برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه تلاش کند.

به گزارش الشرق الاوسط، به نوشته وبسایت دولت ایران، حسن روحانی و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ایران و فرانسه، شامگاه شنبه تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

بنابر این گزارش، در این تماس تلفنی حسن روحانی «تلاش‌های پاریس در راستای حفظ برجام را مُجدانه دانست» اما تهدید کرد که «اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند».

حسن روحانی با این حال تأکید کرده‌است گام سوم نیز مانند گام‌های قبلی «اقدامی قابل بازگشت خواهد بود».

به نوشته وبسایت دولت ایران، رئیس‌جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی با اشاره به اینکه «کارشناسان ایران و فرانسه به نتایج خوبی رسیده‌اند» اعلام کرد که در روزهای آینده «نشستی میان کارشناسان اقتصادی ایران و فرانسه در پاریس برگزار می‌شود».

بنابر همین گزارش، امانوئل مکرون همچنین خواستار همکاری «برای حل و فصل مسائل و معضلات منطقه‌ای، از جمله بحران یمن شد».

رئیس‌جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری ایران خواستار اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام و انجام اقدامات لازم برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه شد.

در همین خصوص، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای جزئیاتی از گفت‌وگوهای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران را منتشر کرد. این گفت‌وگو شامگاه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) انجام شد.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، مکرون از روحانی خواست که ایران به تمام تعهدات هسته‌ای خود پایبند بماند و برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه تلاش کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه به‌طور ویژه از تهران خواست که «برای پایان دادن به درگیری‌ها و باز کردن باب مذاکرات در یمن» اقدام کند.

بیانیه کاخ الیزه هم‌چنین می‌گوید که مکرون در گفت‌وگوی تلفنی خود با روحانی بر «اهمیت حرکت کنونی برای تنش‌زدایی از طریق گفت‌وگو و دستیابی به راه‌حل‌های دائمی در منطقه» تأکید کرده‌است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشته‌است، برای فرانسه مهم بود که بعد از پایان اجلاس گروه هفت، از آمادگی حسن روحانی برای مذاکره یقین حاصل کند.

امانوئل مکرون در آخرین روز نشست گروه هفت در جریان کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا نقشه راهی تهیه شده و به احتمال زیاد دونالد ترامپ و حسن روحانی البته با حضور وی با یکدیگر دیدار می‌کنند.

در این میان، خبرگزاری امنیتی تسنیم گزارش داد، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درخصوص پیشنهاد امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به ایران اظهار کرد: رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده‌است و اینکه گفته می‌شود این مبلغ کمک بلاعوض و وام است، درست نیست.

وی با بیان اینکه طبق پیشنهاد فرانسوی‌ها این مبلغ در سه مرحله قرار است پرداخت شود، ادامه داد: مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ فعلاً جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالاً از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.

این در حالی است که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران نیز در یک برنامه تلویزیونی از شبکه یک گفت: رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در ۳ دور مذاکره ۵ ساعت تلفنی گفت‌وگو کردند که البته موضوع آن قابل بیان نیست.

به گفته او، پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش‌های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت‌های هردو رئیس‌جمهور بدست آمد.

واعظی افزود: اگر به‌طور کلی به این موضوع بپردازیم می‌توان گفت مکالمه در باب مسائل بانکی، اقتصادی و سیاسی و کلاً یک بسته کلی بود که هر دو طرف منتظر نتیجه و جمع‌بندی آن هستند.

۱۸ شهریور مهلتی که ایران برای اتحادیه اروپا تعیین کرده تا به تعهداتش در برجام عمل کند به پایان می‌رسد.

ایران تاکنون دو گام از «کاهش تعهدات برجامی» را برداشته است که شامل عبور از میزان اروانیوم غنی شده از ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در برجام و همچنین عبور سطح غنی‌سازی از سطح تعیین شده ۳/۶۷ درصدی به ۴/۵ درصد است.

 ۳۰ اوت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که تهران به غنی‌سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌شده در برجام ادامه می‌دهد.

فرانسه از حامیان برجام و از مخالفان تحریم ایران محسوب می‌شود اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که امضای کشورش را بهار سال گذشته از پای این توافق‌نامه حذف کرد اصرار دارد که بر شدت فشار بر ایران بیافزاید تا مقام‌های ایرانی حاضر شوند با او مستقیم مذاکره کنند.

او معتقد است مذاکره ایران با آمریکا در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، به یک «توافق بد» ختم شده‌است.

با وجود این، ترامپ که هفته گذشته برای حضور در اجلاس سران گروه هفت به جنوب فرانسه رفته بود همان‌جا به خبرنگاران گفت که با تلاش‌های آقای مکرون برای کاهش تنش میان واشینگتن و تهران «مشکلی ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای