ابهام دربارهٔ مقصد نفتکش ایرانی؛ واشنگتن آن را در فهرست تحریم قرار داد

ابهام دربارهٔ مقصد نفتکش ایرانی؛ واشنگتن آن را در فهرست تحریم قرار داد

هشدار پمپئو به لندن دربارهٔ اعتماد به ظریف
یکشنبه, 1 سپتامبر, 2019 - 07:00

سرگردانی و ابهام سرنوشت و مقصد نفتکش ایرانی آدریان دریا را درنوردیده است. این نفتکش‌ها که بارها مسیر حرکت خود را تغییر داده، اکنون خبرهایی مبنی بر فروش محموله و بار خود به یک شرکت لبنانی به گوش می‌رسد.

به گزارش الشرق الاوسط، مایک پمپیو وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه ۳۱ اوت گفت، واشنگتن اطلاعات قابل اطمینانی دارد که نفتکش آدریان دریا به سوی بندر طرطوس سوریه می‌رود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری خود نوشت: «محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم ایران به بریتانیا تضمین داد که نفتکش آدریان دریا به سوی سوریه نمی‌رود».

وی در ادامه پیام خود ابراز امیدواری کرد که شرایط تغییر کند و گفت: «اعتماد به ظریف اشتباه بزرگی بود».

در این میان، تلویزیون ایران اینترنشنال روز شنبه ۳۱ اوت خبر داد، مالک نفتکش آدریان دریا محموله این کشتی را به یک شرکت لبنانی فروخته‌است.

بر اساس گزارش این کانال تلویزیونی این محموله به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار شرکت لبنانی قرار داده‌است.

این منبع به تلویزیون ایران اینترنشنال گفت است که «سامر فایز» تاجر سوری ساکن لبنان که از نزدیکان رژیم بشار اسد است، پشت این نقل و انتقال است.

همزمان با انتشار گزارش‌هایی در مورد تغییر مسیر ثبت‌شده نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱»، به بندر اسکندرون ترکیه، وزیر خارجه این کشور می‌گوید این ابرنفتکش نه در مسیر اسکندرون که در مسیر لبنان است.

اما علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان به خبرگزاری رویترز گفت دولت لبنان از این موضوع که نفتکش ایرانی آدریان دریا راهی بنادر این کشور است، اطلاعی ندارد و درخواستی هم دربارهٔ پهلو گرفتن این نفتکش دریافت نکرده‌است.

در همین راستا، وزارت خزانه داری آمریکا امروز تحریم‌هایی را بر علیه نفتکش ایرانی "آدرین داریا ۱" اعمال کرده، کومار آخیلیش، کاپیتان جدید نفتکش را در فهرست تحریمهای خود قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد از امروز به بعد تمامی کسانی که شامل این تحریم‌ها شده‌اند از استفاده از سیستم مالی آمریکا محروم شده، به فهرست افراد و سازمان‌های تروریستی اضافه خواهند شد، و هر کسی که بخواهد با سپاه پاسداران ایران همکاری کند باید این هشدار را در نظر داشته باشد.

وی تأکید کرد که دولت آمریکا به فشار بیشتر بر رژیم ایران که همچنان به فتنه انگیزی در منطقه و پشتیبانی از تروریسم می‌پردازد ادامه خواهد داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای