گزارش شبکه "الحره" درباره فساد خشم عراقی‌ها را برانگیخت

گزارش شبکه "الحره" درباره فساد خشم عراقی‌ها را برانگیخت

سفارت آمریکا: گزارش الحره درباره ادعای فساد به ما ربطی ندارد
دوشنبه, 2 سپتامبر, 2019 - 12:30
بغداد: فاضل النشمی

پخش برنامه «تحقیق الحره» که روز جمعه (۳۰ اوت) از شبکه آمریکایی «الحره عراق» دردسر ساز شد و نارضایتی و انتقاد برخی نمایندگان و فراکسیون های مجلس و چهره های دینی عراق را به دنبال داشت. مقر این شبکه تلویزیونی در واشنگتن است و یک دفتر نیز در بغداد دارد.
موضوع این مستند تحقیقی درباره فساد مالی در سازمان اوقاف شیعی و سنی عراق بود که پرسش های فراوانی در مورد اینکه این پول های کلان به کجا رفته اند مطرح کرد. حساسیت این موضوع اینجاست که این سازمان ها زیر نظر چهره ها و موسسات مذهبی در مراقد و ضریح های ائمه در استان کربلا اداره می شوند.
برخی محافل مطبوعاتی در بغداد می گویند «این هجمه علیه شبکه الحره در قالب کشمکش شدید بین واشنگتن و بغداد قابل ارزیابی است چرا که برخی گروه های هم پیمان ایران از این موضوع به عنوان حربه ای در راستای خصومت ورزی با آمریکا استفاده کردند و این حملات و انتقادها به گزارش منتشر شده در رسانه آمریکایی را گسترش دادند».
شماری از نمایندگان و فراکسیون های مجلس و حتی مقام های رسمی از برنامه شبکه الحره عراق انتقاد کردند. اما گویا موضع سفارت آمریکا در بغداد درباره اینکه موضوع این برنامه ربطی به این کشور ندارد اقدامی در راستای فرونشاندن خشم و انتقادها از آمریکا و دفتر شبکه الحره در بغداد است.
سفارت آمریکا در عراق در بیانیه ای اعلام کرد «وزارت امور خارجه و سفارت های آمریکا در کشورهای جهان صلاحیت نظارت بر مضمون برنامه های شبکه الحره را ندارند. این شبکه با رویکرد شفاف و بی طرفانه به مسائل مهم منطقه ای و سیاست های آمریکا می پردازد و تلاش می کند تا کلیه دیدگاه ها درباره مسائل گوناگون را مطرح کند».
این بیانیه افزود «دولت عراق از حق واکنش و بازخواست الحره در مورد گزارش هایی که تصور می کند غیر دقیق یا غیر حرفه ای تنظیم شده اند یا برخلاف سیاست های آمریکا هستند برخوردار است».
از سوی دیگر، کمیته امور ارتباطات و رسانه ای مجلس عراق گفت «این گزارش الحره به موسسات دینی در عراق توهین کرده و به منظور بدنام کردن این نهادها تنظیم شده است».
این کمیته ضمن رد گزارش های رسانه ای جعلی و تخیلی گفت «هدف از پخش چنین برنامه هایی وارونه کردن حقایق و توهین به موسسه مذهبی در کشور» است.
الحره در این برنامه به بررسی فساد مالی در سازمان های اوقاف سنی و شیعی پرداخته و اشاره ای به مسائل عقیدتی نکرده است. با این حال اما بیانیه کمیته امور ارتباطات و رسانه ای تاکید کرد که «این برنامه با مقاصد شوم در صدد بوده تا باورهای مذهبی مردم عراق را مخدوش کند».
بیانیه افزود «ما درصدد اقدامات قانونی برای دادگاهی کردن شبکه الحره در عراق در مورد این گزارش نادرست هستیم».
وجیه عباس نماینده ائتلاف «صادق» وابسته به «عصائب اهل حق» در مجلس از هیات رسانه و ارتباطات عراق خواست تا دستور تعطیلی دفتر «الحره» را صادر کند چرا که «الحره» به قول این نماینده «به مقام مراجع دین آشکارا توهین کرده است».
او افزود «شبکه الحره که توسط وزارت امور خارجه آمریکا ساپورت مالی می شود با پخش گزارشی به مقام مراجع دین کرده و قدسیت آنان را در جامعه عراق مخدوش کرده است».
او خاطر نشان کرد «شبکه الحره سیاست مستقلی ندارد بلکه بودجه اش از وزارت امور خارجه آمریکا تامین می شود و از رویکرد خارجی آمریکا پیروی می کند. دلیلش هم این است که هیچ گاه از سیاست های آمریکا در عراق و منطقه انتقاد نکرده است».
در واکنش دیگری در این زمینه، حسن سالم نماینده وابسته به گروه «عصائب اهل الحق» در مجلس عراق خواستار تعطیلی شبکه الحره و برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل دفتر آن شد.
منابع رسانه ای در شبکه الحره به الشرق الاوسط گفتند که کادر این شبکه «در معرض فشار بی سابقه ای قرار دارد و این هجمات و تبلیغات گسترده علیه شبکه توسط برخی گروه ها آنقدر گسترده شده که احساس بیم و وحشت می کنند. گفتنی است که برنامه جنجالی توسط مرکز اصلی الحره در واشنگتن تهیه شده است».
به گفته برخی منابع «هیات مدیره این شبکه از کارکنان الحره در عراق خواسته تا احتیاط کنند و از پرداختن به مسائلی که بهانه دست برخی گروه ها برای تنش آفرینی می دهد خودداری کنند».
در مقابل گروهی هم از برنامه الحره طرفداری کردند. منتظر ناصر روزنامه نگار و سردبیر روزنامه الکترونیکی «العالم الجدید» به الشرق الاوسط گفت «در این گزارش به واقعیت ها و اسناد فراوانی اشاره شده است. اما برخی واقعیت ها به سمت و سوی معینی هدایت شده اند. ضمنا در مواردی هم گزینشی برخورد کرده که تا حدودی از حرفه ای بودن این گزارش تلویزیونی کم شده است. البته این دلیل نمی شود که برخی دولتمردان و نمایندگان و اهل رسانه وابسته به جناح خاصی این همه واکنش تند نشان دهند».
ناصر افزود «این برنامه به چند دلیل نباید واکنش منفی فراوانی داشته باشد: اول اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که در قانون اساسی آن به آزادی بیان و تعددگرایی اشاره شده است. ما حکومت دینی نداریم که صدای مخالفان را خاموش کنند. در برنامه الحره به مراجع دین یا سید سیستانی توهین نشده است».
او خاطر نشان کرد «این گزارش پرسش های مردم درباره فعالیت عتبات مقدس در عراق را مطرح کرده است. هیچ گروهی حق تعطیلی یا مجرم شناختن یک خبرنگار یا موسسه رسانه ای را ندارد و اگر هم کوتاهی صورت گرفته باشد دستگاه قضا مسئول برخورد با آن است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای