منبع فرانسوی: هرگونه کاهش تعهدات برجامی توسط ایران «یک نشانه بد» خواهد بود

منبع فرانسوی: هرگونه کاهش تعهدات برجامی توسط ایران «یک نشانه بد» خواهد بود

چهارشنبه, 4 سپتامبر, 2019 - 09:45

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی امروز سه شنبه گفته‌است: هرگونه کاهش تعهدات برجامی توسط ایران در پایان هفته جاری طبق تهدید حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور «یک نشانه بد» خواهد بود.

به گزارش الشرق الاوسط، این منبع حاضر در گفتگوهای کاهش تنش میان تهران و واشینگتن به خبرگزاری فرانسه گفته‌است «تصمیم ایران برای گام سوم کاهش تعهدات برجامی کار را پیچیده‌تر خواهد کرد اما ضرورت پابرجا خواهد بود زیرا که هیچ راه دیگری برای برون رفت از تنش موجود به غیر آن چیزی که پیشنهاد می‌دهیم وجود ندارد».

در همین رابطه، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجهٔ فرانسه، امروز سه شنبه سوم سپتامبر گفت که «در مذاکرات میان کشورهای اروپایی و ایران برای نجات برجام هنوز باید مشکلات بسیاری را حل کرد».

منابع دیپلماتیک غربی نیز به «الشرق الاوسط» گفته‌اند؛ عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران همراه با گروهی از مقامات اقتصادی ایران از روز دوشنبه به پاریس آمده‌است تا دربارهٔ ابتکار فرانسه مبنی بر اعطای وام ۱۵ میلیارد دلاری به ایران در مقابل عقب‌نشینی از گام‌های تنش زا که از هشتم ماه مه سال جاری آغاز شده و شامل غنی سازی اورانیوم به میزان بیش از توافق هسته سال ۲۰۱۵ و به نسبت ۳٫۶۷ درصد گفتگو کنند.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران به اروپا گفته‌است که اگر نفت ایران را «نقد یا نسیه بخرد» و پول آن را در اختیار ایران بگذارد، تهران هم حاضر است متقابلاً کاهش تعهدات خود را به برجام متوقف سازد.

روحانی سپس هشدار داد که اگر تا دو روز دیگر، یعنی تا پنجشنبه پنجم سپتامبر، اروپایی‌ها این شرط ایران را تأمین نکنند، این کشور گام سوم را برای کاهش تعهدات خود نسبت به برجام برخواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای