استعفای گرینبلات پس از اعلام «معامله قرن»

استعفای گرینبلات پس از اعلام «معامله قرن»

جمعه, 6 سپتامبر, 2019 - 10:45
گرینبلات و سفیر آمریکا در قدس در ماه ژوئن (رویترز)

جیسون گرینبلات نماینده ویژه آمریکا در صلح خاورمیانه روز پنجشنبه (۵ سپتامبر) گفت که بعد از اعلام بخش سیاسی «معامله قرن» یا طرح آمریکا برای صلح میان فلسطین و اسرائیل از سمت خود کناره گیری می کند.
گرینبلات با انتشار این خبر در توییتر گفت «افتخار کار در دولت پرزیدنت ترامپ را در بیش از دو سال و نیم گذشته داشتم و من به خاطر اینکه بخشی از تیم کاری مربوط به تدوین طرح صلح بودم سپاسگزارم. این طرح فرصتی برای بهبودی شرایط زندگی میلیون ها شهروند اسرائیلی و فلسطینی و مردم دیگر کشورهای منطقه فراهم می کند».
پرزیدنت ترامپ در واکنش به خبر استعفای گرینبلات در توییتر نوشت «گرینبلات بعد از تقریبا سه سال حضور در دولت من به منظور فعالیت در بخش خصوصی از این دولت خارج می شود».
او افزود «جیسون یک دوست عالی و وفادار و وکیلی کارکشته است. تلاش های خالصانه او برای اسرائیل و برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطین را فراموش نمی کنیم».
اطلاعاتی که «الشرق الاوسط» در این زمینه بدان دست یافته حکایت از این است که گرینبلات بعد از اعلام بخش سیاسی طرح صلح به نزد خانواده خود در نیوجرسی باز می گردد.
 آوی برکوویتز معاون دستیار ترامپ و برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جانشین گرینبلات می شوند.
یک منبع در کاخ سفید گفت که طرح صلح به دلیل استعفای گرینبلات تغییر نخواهد کرد. او افزود «برنامه های راهبردی تغییر نمی کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای