سعودی با رد «فتنه» عدن خواستار آغاز فوری گفتگو شد

سعودی با رد «فتنه» عدن خواستار آغاز فوری گفتگو شد

گفتگوی واشنگتن با حوثی ها و تاکید بر عدم دسترسی حوثی ها به سلاح
شنبه, 7 سپتامبر, 2019 - 09:30
دیوید شینکر معاون وزیر امور خارجه آمریکا در جریان بازدید از بقایای تسلیحات حوثی ها بعد از حمله به مناطق مسکونی در سعودی (عکس: بشیر صالح)

دولت سعودی با رد «فتنه»‌ بین گروه های یمنی در عدن درباره «تشدید درگیری نظامی یا آغاز درگیری های جانبی» هشدار داد و گفت «تنها شبه نظامیان تروریستی حوثی مورد حمایت ایران و گروه های داعش و القاعده از چنین وضعیتی نفع می برند».
به گزارش خبرگزاری سعودی، این کشور پنجشنبه (۵ سپتامبر) از گروه های درگیر و دولت قانونی خواست تا «گفتگو در جده را فورا آغاز کنند».
سعودی بر لزوم دست یابی به توافق غیر مشروط برای پایان درگیری و آتش بس تاکید کرد.
این کشور همچنین با «تحولات تنش زای اخیر و نتایج و پیامدهای ناشی از آن و نیز مخالفت گروه های یمن با فراخوان پیشین سعودی برای توقف تنش و آغاز گفتگو» به شدت مخالفت کرد.
سعودی در ادامه افزود «تلاش برای ایجاد بی ثباتی در یمن به مثابه تهدید امنیت و ثبات سعودی و منطقه است که سعودی قاطعانه با آن برخورد می کند».
سعودی تاکید کرد که طبق دیدگاه ثابت این کشور هیچ جایگزینی برای دولت قانونی یمن وجود ندارد و تلاش برای تغییر واقعیت کنونی در یمن از راه رویکرد نظامی و تهدید آمیز بی نتیجه است.
مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن از دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی خواست تا با غنیمت شمردن فرصت گفتگو در جده در راستای مهار ناآرامی کنونی در جنوب یمن تلاش کنند.
گریفیتس گفت که از گفتگوهای تحت نظر سعودی حمایت می کند.
دیوید شینکر معاون امور خاور نزدیک وزیر امور خارجه آمریکا گفت «آمریکا در حال گفتگو با حوثی ها است و تلاش می کند تا از دسترسی حوثی ها به سلاح جلوگیری کند».
او در جریان بازدید از پایگاه نظامی در شهر خرج در شمال غرب ریاض افزود «توجه ما روی پایان جنگ در یمن قرار دارد و در حال رایزنی فشرده با مقام های سعودی هستند. ما در حال گفتگو با حوثی ها برای آغاز گفتگو و ایجاد راهکار قابل قبول هستیم».
شینکر حمله های موشکی و پهپادی حوثی ها در مناطق مسکونی و هدف گرفتن زیر ساختارهای شهری در سعودی را محکوم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای