آمریکا در حال حاضر برنامه ای برای توقیف آدریان دریا ندارد

آمریکا در حال حاضر برنامه ای برای توقیف آدریان دریا ندارد

شنبه, 7 سپتامبر, 2019 - 10:00

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه (۵ سپتامبر) گفت که آمریکا در حال حاضر برنامه ای برای توقیف نفتکش ایرانی آدریان دریا ندارد.
ماجرای این نفتکش در کانون درگیری بین تهران و غرب قرار گرفته است.
این کشتی حامل نفت ایرانی سیستم ارسال سیگنال خود را در نقطه ای در مدیرانی نزدیک به غرب سوریه خاموش کرده است.
آدریان دریا ( گریس ۱ سابق) در چهارم جولای از سوی نیروی دریایی انگلیس در جبل الطارق به دلیل دور زدن تحریم های اروپا توقیف شد. گمان می رود که مقصد این کشتی سوریه است.
مقام های جبل الطارق در ۱۴ اوت کشتی توقیف شده را آزاد کردند و از ایران تعهد کتبی گرفتند که ۲.۱ میلیون بشکه نفت این ابر نفتکش به سوریه نمی رود.
اسپر در نشست خبری در لندن در پاسخ به سوالی در مورد نیت آمریکا برای توقیف این کشتی گفت «ما در حال حاضر برنامه ای در این باره نداریم».
واشنگتن هشدار داد که کمک هر کشوری به این کشتی پیامدهایی خواهد داشت و به عنوان حمایت از یک سازمان تروریستی تلقی می شود. مقصود دولت آمریکا همان سپاه است.
مقام های آمریکایی به رویترز گفتند آمریکا طرحی مثل اقدام نظامی یا سوار شدن نیروهای آمریکا در این کشتی ندارد. برنامه های این چنینی منجر به افزایش تنش می شوند.
اسپر گفت آمریکا از اقدامات فرانسه و کشورهای دیگر برای فشار به ایران در راستای گفتگو حمایت می کند.
او افزود «به نظرم اگر فرانسوی ها بتوانند ایران را متقاعد کنند تا پای میز مذاکره بیاید بسیار خوب است -البته وزارت امور خارجه تصمیم گیرنده اصلی است-».
پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۴ سپتامبر) درباره احتمال دیدار با پرزیدنت حسن روحانی در نشست آینده مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار نظر نکرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای