واشنگتن گروه های جنوب یمن برای گفتگو و مقابله با حوثی ها دعوت كرد

واشنگتن گروه های جنوب یمن برای گفتگو و مقابله با حوثی ها دعوت كرد

یکشنبه, 8 سپتامبر, 2019 - 12:15
دیوید شینکر معاون امور خاور نزدیک وزیر امور خارجه آمریکا

دولت آمریکا روز شنبه (۶ سپتامبر) خواستار گفتگو بین گروه های درگیر در استان های جنوب یمن شد و از اقدامات سعودی برای برگزاری نشست میان گروه های درگیر در یمن حمایت کرد.
واشنگتن همچنین از شورای انتقالی جنوبی خواست تا با قدردانی از نقش سعودی برای میانجی گری گفتگو با دولت قانونی را فورا آغاز کنند. هدف از مذاکرات بازگشت اوضاع به روال عادی در عدن و تمرکز بر مقابله با شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران اعلام شده است.
دیوید شینکر معاون امور خاور نزدیک وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با گروهی از خبرنگاران که الشرق الاوسط نیز یکی از رسانه های شرکت کننده بود گفت «آمریکا از یکپارچگی و تمامیت ارضی یمن حمایت می کند و تسلط و اقدامات شورای انتقالی جنوب علیه حکومت پرزیدنت عبد ربه منصور هادی «دردسرساز» شده است».
این نشست در مقر سفارت آمریکا در ریاض برگزار شد.
شینکر افزود «اقدامات شورای انتقالی در عدن «مانعی» بر سر مقابله با ابزار ایران در یمن یعنی شبه نظامیان حوثی به شمار می روند. حوثی ها به عنوان ابزار ایران موشک به سمت سعودی شلیک می کنند».
در این راستا دولت قانونی یمن از بیانیه سعودی استقبال کرد.
دولت سعودی در این بیانیه با رد شرایط کنونی که به زور در استان های جنوبی یمن تحمیل شده گفت «سعودی خواستار آغاز فوری نشست و گفتگو بین دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی در جده است».
دفتر ریاست جمهوری یمن در بیانیه ای از موضع «حکیمانه» سعودی ابزار خشنودی کرد.


حمایت آمریکا از اقدامات ریاض در یمن و استقبال حکومت قانونی از بیانیه سعودی

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای