​ «آثار اورانیوم» در انبار مخفی مورد ادعای نتانیاهو

​ «آثار اورانیوم» در انبار مخفی مورد ادعای نتانیاهو

یکشنبه, 8 سپتامبر, 2019 - 21:45

رویترز به نقل از دیپلمات های آگاه به روند بازرسی تاسیسات اتمی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد در نمونه هایی که بازرسان آژانس از یک انبار هسته ای مخفی آزمایش کردند آثار اورانیوم پیدا شده است. ایران تا کنون نسبت به این گزارش توضیحی ارائه نداده است.

اسرائيل ادعا  می‌کند این محل مخفی در جریان عملیات امنیتی موساد کشف شده است.

دو دیپلماتی که در جریان بازدید آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند گفتند که نمونه برداری بازرسان آژانس از محلی در تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را یک «انبار مخفی هسته ای» توصیف کرده بود نشان می دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است.

دیپلمات ها افزودند آژانس اتمی تحقیق در مورد منشا نمونه برداری اورانیوم در این محل را آغاز و از ایران در این باره سوال کرده است. حکومت ایران تا حالا درباره این موضوع اظهار نظر نکرده و همین می تواند منجر به افزایش تنش بین واشنگتن و تهران شود.

نتانیاهو در آوریل ۲۰۱۸ با به نمایش گذاشتن تعداد زیادی پوشه و سی دی درباره پرونده هسته ای ایران گفت «این مدرک دال بر بزرگ ترین آرشیو اسناد برنامه هسته ای محرمانه و نظامی ایران در محلی در جنوب تهران است. ماموران اسرائیلی تعداد فراوانی از اسناد را از این محل خارج کردند». ایران در آن زمان گفت «اسنادی که اسرائیل علنی کرده جعلی و این محل یک قالیشویی است».

اغلب اسنادی که نتانیاهو در آن زمان منتشر کرد به دوران قبل از برجام در ۲۰۱۵ برمی گردند.

نتانیاهو افزود «ایران پرونده های مهمی درباره فناوری هسته ای را از آن زمان نگهداری کرده و تجربه خود درباره جنگ افزار هسته ای را گسترش داده و همین منجر به شک و تردید در هدف اصلی ایران می شود».

او در ادامه گفت «ایران درباره عدم برخورداری از برنامه نظامی هسته ای دروغ گفته است. یکصد هزار فایل محرمانه نشان می دهد آنها دروغ گفته اند. دوما، حتی پس از امضای برجام ایران دانش هسته ای نظامی خود را با هدف استفاده در آینده حفظ کرد».

رویترز در اوایل ماه آوریل از قول منابع آگاه دیپلماتیک گفت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از انباری که نتانیاهو از آن به عنوان انبار هسته ای مخفی یاد کرده بود بازدید کردند.

یک دیپلمات گفت که‌ بازرسان آژانس بیش از یک بار در ماه مارس از این محل بازدید کردند.

منابع دیگر گفتند بازرسان آژانس به طور ناگهانی از این محل دیدن کرده اند.

منابع در آن زمان گفتند اگر مواد هسته ای در این محل وجود داشته باشند در نمونه برداری که از این منطقه انجام شده مشخص می شود. نتایج نمونه برداری بعد از ماه ژوئن اعلام می شود.

نتانیاهو در اظهاراتی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۸ از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا فورا از این محل بازدید کنند.

او افزود «ایران در این محل حدود ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو ذخیره کرده که البته آنها را در آن زمان از تاسیسات خارج کرد».

نتانیاهو خاطر نشان کرد «این انبار نشان می دهد که با وجود امضای برجام بین ایران و قدرت های بزرگ در ۲۰۱۵ ایران همچنان به دنبال دست یابی به بمب هسته ای است». توافق هسته ای با هدف کاهش فعالیت های هسته ای ایران در مقابل کاهش تحریم ها امضا شد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای در آن زمان از لحن آمرانه نتانیاهو درباره دیکته کردن آنچه باید این نهاد انجام دهد عصبانی شد و گفت «تنها بعد از بررسی دقیق اطلاعات ارائه شده اقدام می کند و بازرسان در صورت نیاز اعزام می شوند».

یک مقام ایرانی در آوریل گذشته گفت «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. مجوز بازرسی از این محل توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی با توجه به قوانین و ضوابط بوده است».

۳۵ مورد بازرسی در سال ۲۰۱۷ توسط بازرسان آژانس از تاسیسات اتمی ایران انجام شده است. طبق گزارش سالانه محرمانه آژانس به کشورهای عضو که رویترز به نسخه ای از آن دست یافته تازه ترین آمار مربوط به سال ۲۰۱۷ است.

دیپلمات های آگاه به فعالیت های آژانس اتمی می گویند بازدید از تاسیسات ایران عمدتا زمانی انجام می شود که ایران پاسخ شفاف به پرسش های أژانس نمی دهد.

آخرین گزارش سه ماهه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ماه اوت منتشر شد. طبق این گزارش بازرسان آژانس از همه تاسیساتی که به دنبال آنها بودند بازدید کردند.

در این گزارش به تعلل ایران در پاسخ به بازرسان اشاره شده است.

منابع در آوریل گفتند بازرسی از برخی تاسیسات هسته ای بعد از تلاش گسترده امکان پذیر شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای