نشست وزرای امور خارجه عرب به ریاست وزیر امور خارجه عراق در قاهره

نشست وزرای امور خارجه عرب به ریاست وزیر امور خارجه عراق در قاهره

یکشنبه, 8 سپتامبر, 2019 - 22:30

محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق روز یکشنبه (۸ سپتامبر) در صدر هیات این کشور وارد مصر شد. عراق ریاست صد و پنجاه و دومین نشست شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای امور خارجه را به عهده دارد.
این جلسه روز سه شنبه (۱۰ سپتامبر) برگزار می شود. وزیر امور خارجه سومالی رییس دوره پیشین بود.
محور عمده گفتگوهای این نشست هشت موضوع هستند. مساله فلسطین به عنوان اولین موضوع گفتگو شامل بررسی تحولات سیاسی مساله فلسطین و به کار انداختن طرح صلح عربی و تحولات و اقدامات اسرائیل در شهر اشغالی قدس و بررسی تحولات شهرک نشینی و دیوار حائل و انتفاضه و اسرا و پناهجویان و اونروا و پرونده توسعه و حمایت از بودجه دولت فلسطین است.
وزیران امور خارجه عرب همچنین درباره تحولات اوضاع در سوریه و لیبی و یمن و اشغال جزایر سه گانه امارات (تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی) و دیدگاه مشترک عربی درباره نقض حاکمیت عراق توسط نیروهای نظامی ترکیه و حمایت از صلح و توسعه در سودان و سومالی گفت وگو می کنند.
در این نشست مساله دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای عربی و تامین امنیت در مسیر نفتکش ها در منطقه خلیج عربی و تهدیدهای ناشی از تسلیحات اسرائیل علیه امنیت ملی عربی و صلح بین الملل مورد بررسی قرار می گیرد.
گزارش هیات پیگیری اجرای قطعنامه ها و تعهدات بیانیه نشست سران عرب در تونس در ۲۰۱۹ و اعلام تاریخ برگزاری صد و پنجاه و سومین نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب و مناسبات کشورهای عربی با کشورهای آفریقایی و اروپایی و روسیه و آسیای میانه و چین و هند و ژاپن و حوزه آمریکای جنوبی از جمله برنامه های دیگر این نشست است


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای