پمپئو ایران را به فعالیت‌های مخفیانهٔ اتمی متهم کرد

پمپئو ایران را به فعالیت‌های مخفیانهٔ اتمی متهم کرد

بریتانیا سفیر ایران را احضار کرد: پرونده نفتکش به سازمان ملل می‌رود
سه شنبه, 10 سپتامبر, 2019 - 22:30

وزیر خارجهٔ آمریکا، ایران را متهم کرد که به انجام «فعالیت‌های محتمل اتمی اعلام نشده» مبادرت می‌کند. همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران نباید برای پاسخگویی به پرسش‌های آژانس وقت را تلف کند. پیش از آن اسرائیل گفته‌است ایران به صورت مخفیانه در حال توسعه سلاح‌های هسته ای در سایتی در آباده بوده‌است. مسئله ای که ظریف آن را «بهانه ای برای جنگ» توصیف کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، مایک پمپئو وزیر امور خارجهٔ آمریکا، ایران را متهم کرد که به انجام «فعالیت‌های محتمل اتمی اعلام نشده» مبادرت می‌کند.

وی با نوشتن این مطلب در صفحهٔ توئیتری خود افزوده‌است: «فقدان همکاری کامل رژیم ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرسش‌هایی را دربارهٔ فعالیت‌های محتمل اتمی این کشور برمی‌انگیزد. این مطابق با الگوی دروغگویی ۴۰ ساله ایران است.»

وزیر امور خارجهٔ آمریکا سپس افزوده‌است: «جهان فریب نخواهد خورد. ما با تمام مسیرهایی که دستیابی این رژیم را به سلاح اتمی باعث می‌شوند مقابله می‌کنیم.»

از سوی دیگر، بریتانیا در واکنش به تخلیه محموله ابر نفت کشتی ایرانی آدریان دریا۱ در سوریه و «عدم پایبندی تهران به تعهدش دربارهٔ مقصد نهایی این نفتکش» سفیر ایران را احضار کرد.

وزارت امور خارجه بریتانیا در این راستا ایران را به خلف وعده متهم کرد و تحویل نفت ایران به سوریه را نقض هنجارهای بین‌المللی قلمداد کرد.

در بیانیه وزرات امور خارجه بریتانیا آمده‌است: «ایران پیشتر بارها تضمین داده بود که نفتکش آدریان دریا محموله خود را تحویل طرف‌های مرتبط با تحریم سوریه نمی‌دهد اما این تعهدات را زیر پا گذاشت و در نهایت محموله نفتی را به سوریه و رژیم قاتل اسد داد.»

در این بیانیه به نقل دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا آمده‌است که «رفتار ایران امنیت منطقه را برهم زده» و لندن قصد دارد در ماه جاری میلادی این موضوع را در سازمان ملل متحد مطرح خواهد کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای