در پی فراخوان سعودی؛ جهان اسلام برای پاسخ به اسرائیل به تکاپو افتاد

در پی فراخوان سعودی؛ جهان اسلام برای پاسخ به اسرائیل به تکاپو افتاد

اتهام دروغین نتانیاهو علیه شهروندان عرب اسرائیل● سازمان همکاری اسلامی به دعوت سعودی جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد
پنجشنبه, 12 سپتامبر, 2019 - 12:00

وعده بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای «انضمام یهودی‌نشین‌ها و بخش‌های دیگری از کرانه باختری به خاک اسرائیل» در صورت پیروزی در انتخابات، با خشم فلسطینیان، ناخشنودی عمیق کشورهای عرب و واکنش اتحادیه اروپاو سازمان ملل روبرو شد.

به گزارش الشرق الاوسط، سازمان همکاری اسلامی - متشکل از ۵۷ کشور اسلامی اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری دربارهٔ اقدامات سیاسی و حقوقی ضروری علیه اسرائیل، هفته آینده جلسه‌ای تشکیل خواهد داد. این جلسه به درخواست سعودی و در روز یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

به درخواست پادشاهی عربی سعودی، رئیس اجلاس چهاردهم سازمان همکاری اسلامی و میزبان مقر اصلی سازمان، روز یکشنبه آینده جلسه ای فوق‌العاده در سطح وزرای خارجه در جده برگزار، اظهارات نتانیاهو در مورد تصمیم رژیم اسرائیل برای تصرف مناطق غور اردن و شمال بحر المیت و شهرک‌های کرانه باختری بررسی و در مورد چگونگی مقابله با این جنایات اشغالگران گفتگو خواهد شد.

پیش از این جلسه یک جلسه آماده‌سازی میان مسئولین بلندپایه کشورهای عضو سازمان برگزار خواهد شد.

در همین خصوص، سازمان همکاری اسلامی تصمیم نخست‌وزیر رژیم اسرائیل را بسیار خطرناک و یک تعرض آشکار به حقوق ملت فلسطین و نقض میثاق نامهٔ سازمان ملل متحد و قوانین و قطعنامه‌های این سازمان از جمله قطعنامه‌های ۲۴۲ و ۳۳۸ شورای امنیت دانست.

وزیران خارجه کشورهای اتحادیه عرب شامگاه سه‌شنبه در نشست اضطراری قاهره، مقر اتحادیه، سخنان نتانیاهو را «تمایل به نقض قوانین بین‌المللی»، «توسعه‌طلبی خطرناک» و «تجاوز جدید» نامیده و محکومش کردند.

پیشتر سازمان ملل نیز دربارهٔ چنین تصمیمی به اسرائیل هشدار داده و اعلام کرده بود که اگر اسرائیل چنین تصمیمی بگیرد، این موضوع هیچ تغییری در وضعیت حقوقی کرانه غربی رود اردن ایجاد نمی‌کند.

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که هیچ تغییری را در مرزهای ۱۹۶۷ میلادی به رسمیت نمی‌شناسد.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن، در بیانیه تندی عنوان کرد که «بحران‌آفرینی خطرناک» اساس روند صلح را از بین می‌برد و منطقه را به کام خشونت و بحران‌های بیشتر سوق می‌دهد.

محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین و رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش فتح، شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای هشدار داد که با برداشتن اولین گام اسرائیل در عملی کردن وعده نتانیاهو، حکومت فلسطینی تمامی قراردادها با اسرائیل را فسخ خواهد کرد.

محمود عباس، از دعوت سعودی برای برگزاری نشست فوق العادهٔ وزرای خارجهٔ کشورهای اسلامی در روز یکشنبهٔ آینده برای بررسی شعارهای انتخاباتی نتانیاهو تقدیر کرد.

عباس در گفتگو با خبرگزاری فلسطین گفت: این موضع‌گیری خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد وی شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بی‌سابقه نیست، زیرا رهبران سعودی همواره در کنار ملت فلسطین ایستاده‌اند.

بحرین نیز از دعوت سعودی برای برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در سطح وزیران خارجه، جهت گفتگو دربارهٔ اظهارات اخیر نتانیاهو استقبال کرد.

وزارت امور خارجه بحرین در بیانیه ای تأکید کرد: این دعوت سعودی نشانگر نقش اساسی و استراتژیک سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود در منطقه و جهان، و نقش فعّال و بزرگ آن در دفاع از قضایای عربی و اسلامی و از همه مهمتر قضیه فلسطین است.

از سوی دیگر، جنگنده‌های اسرائیلی روز چهارشنبه مناطق مختلفی در غرب شهر دیر البلح در مرکز نوار غزه را بمباران کردند.

همچنین نیروهای امنیتی رژیم اسرائیل ۳ شهروند فلسطینی را در استان‌های نابلس و جنین بازداشت کردند.

در تحولی جدید نیز، بنیامین نتانیاهو شهروندان عرب این سرزمین را به تلاش برای نابودی یهودیان متهم کرد.

نتانیاهو، دربارهٔ شهروندان عرب در توئیتر خود اظهار کرد: عرب‌ها قصد دارند همه ما را بدون توجه به کودک، زن و مرد، نابود کنند.

وی این پیام را در واکنش به همکاری ائتلاف «آبی-سفید» به رهبری بنی گانتس با لیست مشترک احزاب عرب منتشر کرده‌است. لیست مذکور همچنین از احزاب مخالف خواسته این سخن نتانیاهو را محکوم کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای