​کمیته چهارجانبه عربی دخالت‌های منطقه‌ای ایران را محکوم کرد

​کمیته چهارجانبه عربی دخالت‌های منطقه‌ای ایران را محکوم کرد

ایران واکنش نشان داد
پنجشنبه, 12 سپتامبر, 2019 - 12:30

کمیته وزارتی چهارجانبه کشورهای پادشاهی عربی سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی مربوط به پیگیری تنش با ایران، در دوازدهمین دوره نشست خود در قاهره پایتخت مصر مداخله تهران در امور داخلی کشورهای عربی را محکوم و راه‌های مقابله با این دخالت‌ها را بررسی کرد.

به گزارش الشرق‌الاوسط، در بیانیه گروه چهارجانبه گفته شده که ادامه پشتیبانی ایران از حوثی‌ها محکوم است و بر اهمیت مقابله با ایران در منطقه تأکید شده‌است.

به گفته این بیانیه، شبه نظامیان حوثی با تسلیحات بالستیک ساخت ایران به مناطق مسکونی و مقدس در سعودی حمله می‌کنند.

در نشست این کمیته که احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز مشارکت داشت، از اقدامات ریاض و منامه برای مقابله با اقدامات خصمانه ایران حمایت و استقبال شده و آنها را در راستای محافظت از امنیت و ثبات کشورهای خود خوانده‌است.

کمیته مذکور همچنین در بیانیه خود سخنان حسن نصرالله دبیرکل «حزب‌الله» لبنان را خصمانه و تحریک آمیز و دخالت آشکار در امور کشورهای سعودی، یمن، امارات و بحرین دانست و افزود این اظهارات به امنیت و ثبات در منطقه صدمه می‌زند.

این کمیته، این حزب لبنانی را تروریست، منبع اصلی تنش، بازوی ایران و امتداد نقش آن دانست و بر ضرورت مقابله با آن و حامیان آن تأکید کرد.

بر اساس گفته این چهار کشور، حزب‌الله باید هرچه سریعتر از بیان اظهارات و اقداماتی که منجر به ایجاد موانع در تحقق صلح در منطقه است، دست بکشد و دولت لبنان نیز در چارچوب پایبندی به روابط برادری میان این کشور و کشورهای عربی باید این اظهارات را محکوم کند.

سعودی، مصر، بحرین و امارات در نشست دیروز خود با طرح این مسئله که ایران و گروه‌های تروریستی و نیابتی خود همچون شبه نظامیان حوثی خطوط کشتی‌رانی در آب‌های خلیج عربی، تنگه هرمز و دریای سرخ را تهدید می‌کند، بر ضرورت مقابله قاطعانه و با قدرت در برابر هرگونه تلاش‌های ایران تأکید کردند؛ تلاش‌هایی که امنیت انرژی، آزادی و امنیت تأسیسات دریایی در خلیج و گذرگاه‌های آبی را تهدید می‌کند.

این کمیته همچنین اظهارات مقام‌های ایران در خصوص کشورهای عربی را دخالت در امور این کشورها دانست و آن را محکوم کرد.

چهار کشور عربی نام‌برده شده همچنین بر افزایش و تقویت تلاش‌های دیپلماتیک بین کشورهای عربی و سایر کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور توجه بیشتر به اقدامات تهدید کننده ایران تأکید کردند.

کمیته چهار جانبه عربی در بخش مربوط به بحرین، بار دیگر ایران را به کمک به تروریسم و آموزش تروریست‌ها و پناه دادن به آن‌ها متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، در مقابل، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور، به بیانیه نشست اخیر کمیته چهارجانبه عربی در قاهره واکنش نشان داد و آن را «فرافکنی»، «اتهامات تکراری» و «ادعاهای بی اساس» توصیف کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای