ترامپ: بولتون «فاجعه» بود و «الگوی لیبی» در مورد کره شمالی اشتباه است

ترامپ: بولتون «فاجعه» بود و «الگوی لیبی» در مورد کره شمالی اشتباه است

آمار اشتباهات مشاور پیشین امنیت ملی از زبان رییس جمهور آمریکا
پنجشنبه, 12 سپتامبر, 2019 - 12:45
جان پولتون در این تصور در پشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در کاخ سفید ایستاده است

یک روز بعد از برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا پرزیدنت دونالد ترامپ گفت «سیاست جان بولتون درباره کره شمالی یک فاجعه و درباره ونزوئلا در چارچوب سیاست رسمی آمریکا قرار نداشت. جان بولتون با مقام های دولت آمریکا چندان همسون بوده است».
به گزارش رویترز ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید روز چهارشنبه (۱۱ سپتامبر) افزود «جان بولتون مرتکب اشتباهاتی شد از جمله اینکه او کیم جونگ اون را ناراحت کرد چرا که از رهبر کره شمالی خواست تا همچون «لیبی» رفتار کند و تسلیحات هسته ای خود را تحویل دهد».
او خاطر نشان کرد « مقایسه لیبی و کره شمالی از سوی جان بولتون برای ما بد تمام شد.. چه فاجعه تمام عیاری بود».
ترامپ گفت «آیا چنین گفتمانی را باید برای معامله با کره شمالی به کار برد؟ من کیم جونگ اون را سرزنش نمی کنم که چه اظهاراتی بعد از آن مطرح کرد. او نمی خواست با جان بولتون همکاری کند.. خب این حرف ها تنها یک اشتباه لفظی ساده نبود.. بلکه بی نزاکتی است».
ترامپ یادآور شد که او و بولتون در مورد ونزوئلا دیدگاه مشترک نداشتند. ترامپ گفت «او حرف خاصی در این باره عنوان نکرد اما متوجه شدم که در چارچوب سیاست رسمی دولت قرار ندارد. فکر می کنم که حدسم درست بود».
او گفت «بولتون با رفتار بی ادبانه با افرادی در دولت که آنها را بسیار مهم می دانم اختلاف داشت».
همزمان با ناکامی دولت آمریکا برای سرنگونی نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا با تحریم و رویکرد دیپلماسی کاسه صبر ترامپ لبریز شد. بولتون نقش اصلی در سیاست آمریکا درباره ونزوئلا داشت.
بولتون نقش کلیدی در رویکرد سخت گیرانه دولت ترامپ درباره ایران ایفا کرد.
ترامپ در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دولت آمریکا برای دیدار با حسن روحانی در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه جاری حاضر به کاهش تحریم ها علیه ایران است یا نه گفت «تا ببینیم چه می شود». بولتون از مخالفان گفتگو با ایران بود.
کره شمالی گفت بولتون «جنگ سالار» است.
به دنبال اظهارات پارسال بولتون در مورد در پیش گرفتن الگوی لیبی در مورد کره شمالی رهبر این کشور تهدید به لغو اولین نشست بین رهبران دو کشور کرد.
بولتون پیش از آن نیز طرح رویکرد نظامی برای سرنگونی خاندان حاکم در کره شمالی را مطرح کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای