تحول در هفته مد نیویورک

تحول در هفته مد نیویورک

تحولات مهم و استراتژی هدفمند همزمان با آغاز به کار رییس جدید شورای طراحان مد 
جمعه, 13 سپتامبر, 2019 - 21:00

خبر تعیین تام فورد به عنوان رییس جدید شورای طراحان مد در آمریکا در ماه ژوئن با استقبال اهل مد روبرو شد. رییس سابق این موسسه دایان فون فورستنبرگ بود که ۱۳ سال این سمت را به عهده داشت. اما به هر حال ایجاد یک تغییر همواره ضروری به نظر می رسد؛ علاوه بر این دنیای مد در چند سال گذشته دستخوش مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی متعددی شده که حل آنها هم صبر و حوصله می خواهد و هم مدیریت جدید.
هفته مد نیویورک در چندین سال اخیر دیگر درخشش سابق را ندارد و با تغییر محل برگزاری فشن شوهای رسمی دچار سردرگمی شده و ظاهرا خریداران جهانی و رده اول مجموعه های آن نیز دیگر تمایلی به حضور فشن شوها ندارند چرا که قطعات جدیدی عرضه نمی کند.
با این اوصاف، برخی از طراحان آن به اروپا یا لس آنجلس رفتند چرا که درآمد هفته مد نیویورک به خستگی و هزینه کلان حضور در آن نمی ارزد.
خلاصه اینکه فضای جدید و بازگشت رونق و جایگاه پیشین به هفته مد نیویورک نیاز مبرم به شمار می رفت و خوشحالی و ذوق زدگی دست اندرکاران صنعت مد بعد از تعیین تام فورد به عنوان رییس شورای طراحان مد بی دلیل نبود. حالا همه چشم به تام فورد دوخته اند. این طراح مد در دهه نود میلادی موفق شد تا خانه مد گوچی را از ورشکستگی نجات دهد.
هفته مد نیویورک روز جمعه (۶ سپتامبر) آغاز شد و معلوم بود که تا چه اندازه این فشن شو در دوره ریاست تام فورد دستخوش تغییر شده است.
تام فورد موفق شد تا چهره های صاحب نامی که از نیویورک به پاریس رفته بودند را دوباره به نیویورک برگرداند. شخصیت های معروفی مثل تامی هیلفیگر که بعد از سه سال غیبت دوباره به هفته مد نیویورک بازگشت و نیز راگ اند بون و ریانا و دیگران.
تام فورد در یکی از مصاحبه های خبری گفته بود که او به دنبال این است تا «هفته مد نیویورک» را از حس خودکفایی دور کند چرا که «دنیا بزرگ تر از این حرف هاست».


تام فورد که سابقه همکاری طولانی با خانه های مد معروف مثل گوچی و ایوسن لورن را دارد می گوید طراحان مد که برای هر مجموعه زحمت می کشند و صدها هزار دلار خرج می کنند رویای جهانی شدن دارند.
سابقه تام فورد در خانه های مد اروپا باعث شد تا او واقع گرا و عملگرا شود. از همین رو، فورد در اقدام شجاعانه هفته مد نیویورک را از ۷ روز به ۵ روز کاهش داد. طولانی بودن فشن شوی نیویورک نقطه ضعف این مناسبت جهانی بود چون که جز خستگی و عجله چیزی نداشت. به ویژه اینکه اولین روز هفته مد لندن و آخرین روز فشن شوی نیویورک همزمان هستند. همچنین نباید فراموش کرد که هر چقدر مدت فشن شو کمتر باشد هزینه کسانی که از اروپا به نیویورک می روند نیز کاهش می یابد.
تام فورد همچنین در فشن شوی اخیر مانکن هایی از ملیت ها و سایزهای گوناگون انتخاب کرد.
او همچنین تغییراتی در هیات مدیره شورای طراحان مد انجام داد.
تام فورد به مجله ویمنز ویر دیلی گفت که او با تغییر اعضای شورا به دنبال بازآرایش شورا و ایجاد تنوع بود چرا که دوره کنونی دوران تعدد گرایی است.
تام فورد که بیش از ده سال در اروپا زندگی کرده نمی خواهد که فشن شوی نیویورک هم همچون فشن شوی میلان پیر و فرتوت شود و تنها به بنیانگذارانش متکی باشد. فورد می خواهد از فشن شوی نیویورک چیزی شبیه فشن شوی لندن بسازد تا پر جنب و جوش و پویا باشد. در فشن شوی لندن چهره های درخشان و بااستعداد جوان از همه ملیت ها و گرایش های سیاسی و اجتماعی حضور دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای