کشته شدن ۶ غیرنظامی در حمله به ادلب بعد از آتش بس

کشته شدن ۶ غیرنظامی در حمله به ادلب بعد از آتش بس

شنبه, 14 سپتامبر, 2019 - 14:30
کودکی بعد از حمله هوایی رژیم سوریه در معره النعمان در ادلب و آتش گرفتن یک ساختمان فرار می کند (فرانس پرس)

 به گفته شبکه دیده بان حقوق بشر سوریه روز شنبه (۱۴ سپتامبر) حمله موشکی رژیم اسد در جنوب استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه منجر به کشته شدن دستکم شش غیر نظامی شد. این در حالیست که آتش بس در این منطقه از دو هفته پیش آغاز شده است.
آتش بس در ادلب (شمال غرب) و حومه آن از اواخر ماه اوت آغاز شد. توافق آتش بس توسط مسکو اعلام شد و مورد موافقت رژیم سوریه قرار گرفت.
فرانس پرس به نقل از شبکه دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد توافق آتش بس چندین بار نقض شده است.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه افزود پنج شهروند غیر نظامی از جمله یک دختر بچه در جریان حمله موشکی رژیم سوریه در روز جمعه (۱۳ سپتامبر) در معره النعمان و کفر نبل واقع در حومه جنوبی ادلب کشته شدند. حمله هوایی روسیه در یک روستا در حومه غربی ادلب نیز یک کشته برجا گذاشت.
بنا به آمار این سازمان، ۱۱ نفر بعد از اجرای توافق آتش بس کشته شده اند. هشت نفر در جریان حمله موشکی و توپخانه ای رژیم سوریه و دو نفر بر اثر حمله هوایی روسیه و دستکم یک نفر در جریان حمله هوایی رژیم سوریه کشته شده اند.
دیده بان حقوق بشر از حمله موشکی رژیم سوریه در روز شنبه در بخش های گوناگونی در جنوب ادلب و شمال لاذقیه و غرب حماه خبر داد. چندین موشک نیز شامگاه جمعه در منطقه استقرار نیروهای ترکیه در روستای کفر حطاط در حومه جنوبی ادلب اصابت کرده است.
این سازمان خاطر نشان کرد «جنگنده های روسیه مواضع گروه های تندرو در حومه غربی ادلب و حومه شمالی لاذقیه را مورد هدف قرار دادند».
حمله های هوایی در ده روز اول اجرای توافق آتش بس متوقف و درگیری میدانی بین نیروهای رژیم سوریه و گروه های اپوزیسیون در اطراف این منطقه کاهش یافت.
با این حال اما حمله موشکی و توپخانه ای متوقف نشد و جنگنده های روسیه و سوریه در چند روز گذشته حملات هوایی در بخش های گوناگون انجام دادند.
به دنبال افزایش حملات هوایی رژیم سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در این منطقه در اواخر آوریل دومین توافق آتش بس در این منطقه اجرا می شود.
سازمان ملل گفت این حمله منجر به کشته شدن دستکم ۹۸۰ شهروند غیر نظامی و فرار بیش از ۴۰۰ هزار نفر شده است.
جمعیت ادلب و حومه آن تقریبا سه میلیون نفر است که نیمی از آنها آوارگان هستند. این منطقه تحت کنترل هیات تحریر شام (جبهه النصره سابق) قرار دارد. گروه های مخالف کم نفوذتر دیگری نیز در این منطقه حضور دارند.
روسیه و ترکیه در سپتامبر ۲۰۱۸ در راستای تشکیل منطقه عاری از سلاح بین مواضع نیروهای رژیم و اپوزیسیون و خروج گروه های تندرو از منطقه توافق کردند که استان ادلب و مناطق حومه آن مشمول توافق می شوند. این توافق اجرایی نشد و دمشق گفت آنکارا در اجرای توافق تعلل کرده است.
جنگ خونین در سوریه در ۲۰۱۱ آغاز شد. این درگیری منجر به کشته شن بیش از ۳۷۰ هزار نفر و نابودی گسترده زیرساختارها و آواره شدن بیش از نیمی از جمعیت کشور شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای