صدور روادید توریستی در سعودی آغاز شد

صدور روادید توریستی در سعودی آغاز شد

سعودی آماده میزبانی از گردشگران جهان
یکشنبه, 29 سپتامبر, 2019 - 09:30

صدور ویزای توریستی سعودی از روز جمعه (۲۷ سپتامبر) آغاز شد. البته ویزای آنلاین برای حضور در برنامه ها و مسابقات ورزشی و سرگرمی حدود ۹ ماه پیش شروع شد.
احمد الخطیب رییس هیات گردشگری و میراث ملی در مراسم «اهلا بالعالم» (مردم دنیا خوش آمدید) در استان الدرعیه گفت «کشور از گنجینه های تمدنی و طبیعی بسیاری برخوردار است و ما می خواهیم با گشودن درهای کشور به روی گردشگران جهان این گنجینه ها را به اشتراک بگذاریم».
او خاطر نشان کرد «ما نه تنها درهای کشور را به روی گردشگران بلکه به روی سرمایه گذاران نیز باز می کنیم. فرصت های سرمایه گذاری عظیمی در بخش گردشگری اختیار داریم. ما با این برنامه به دنبال دست یابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ تحت رهبری با تدبیر هستیم».
او در ادامه گفت «تا حالا ارزش سرمایه گذاری اعلام شده در بخش گردشگری بیش از ۱۱۵ میلیارد ریال است».
الخطیب گفت «تدوین برنامه راهبردی گردشگری ملی ۲۰۳۰ امروز به پایان رسید و هدف جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر است. باید ۵۰۰ هزار اتاق در هتل ها احداث گردد».
گردشگران با توجه به سامانه جدید برای ویزای گردشگری یک ساله و مولتی تقاضا می کنند و مدت اقامت هر دوره حداکثر۹۰ روز است.
گردشگران ۴۹ کشور می توانند آنلاین برای دریافت ویزای گردشگری تقاضا کنند. آنها یا از طریق سایت ویزای آنلاین گردشگری پیش از سفر و یا در فرودگاه سعودی در بخش گذرنامه اقدام می کنند.
گردشگرانی که اهل این ۴۹ کشور نیستند باید از طریق مراجعه به سفارتخانه ها و کنسولگری های سعودی یا نمایندگی های دیپلماتیک کشور در خارج برای دریافت ویزا اقدام کنند.
سیستم جدید یک اقدام بی سابقه در حوزه گردشگری سعودی است و درهای این کشور را به روی جهانیان برای آشنایی با زیبایی ها و مهمان نوازی مردم و میراث پربار و فرهنگ و طبیعت شگفت انگیز باز می کند.
احمد الخطیب روز پنجشنبه (۲۶ سپتامبر) به رویترز گفت «گردشگران خانم باید پوشش مناسب داشته باشد اما پوشیدن عبا اجباری نیستند. سرو مشروبات الکی ممنوع است».
ویزای آنلاین گردشگری ۸۰ دلار است و ورود گردشگران زن بدون همراه بلامانع است.
اغلب گردشگران خارجی در سعودی پیشتر کارگران مقیم و خانواده هایشان و بازرگانان و حجاج مسلمان بودند. مسلمانان فقط می توانند از مکه و مدینه بازدید کنند.
الخطیب خاطر نشان کرد «باید سرمایه گذاری به ارزش حدود ۲۵۰ میلیارد ریال (۶۷ میلیارد دلار) تا ۲۰۳۰ انجام شود. این سرمایه گذاری شامل ساخت ۵۰۰ هزار اتاق در هتل نیز می شود. پنجاه درصد این پروژه های کلان توسط دولت و پنجاه درصد توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین می شود.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای