گسترش خشم مردم عراق

گسترش خشم مردم عراق

افزایش آمار قربانیان و شعار علیه حکومت ایران
پنجشنبه, 3 اکتبر, 2019 - 20:15
گوشه ای از تظاهرات اعتراضی به فساد و بیکاری و خدمات بد روز پنجشنبه ۳ اکتبر در بغداد

دامنه اعتراضات مردمی در عراق به بیش از ۱۰ استان گسترش یافت. اعتراضات و درگیری ها به خشونت کشید و نه کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی برجا گذاشت. ۵ نفر از معترضان و یک مامور پلیس شامگاه چهارشنبه (۲ اکتبر) بر اثر تیراندازی در استان ذی قار کشته شدند.
مردم با راهپیمایی گسترده در محله های فقیر نشین بغداد با سردادن شعارهایی خواستار محاکمه فاسدان و مبارزه با بیکاری شدند. معترضان همچنین شعارهایی علیه نفوذ ایران در عراق سر دادند.
برخی گروه های شبه نظامی ایران به توسل به زور و خشونت علیه معترضان متهم شدند.
مقررات منع رفت و آمد در شهرهای الناصریه و العماره و الحله اعلام شد. نیروهای مبارزه با تروریسم عراق گفتند که برای جلوگیری از یورش معترضان به فرودگاه بغداد شامگاه چهارشنبه (۲ اکتبر) دست به تیراندازی زده است.
دولت عراق روز چهارشنبه (۲ اکتبر) برخی شبکه های اجتماعی و اینترنت در بعضی از بخش های کشور را در راستای مهار اعتراضات قطع کرد.
برهم صالح رییس جمهور عراق ضمن دعوت به «خویشتنداری» گفت «تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی است». شورای امنیت ملی عراق نیز به ریاست عادل عبد المهدی نخست وزیر جلسه فوق العاده تشکیل داد.
کمیساریای عالی حقوق بشر گفت «ماموران امنیتی به خشونت بیش از حد و تیراندازی مستقیم و گاز اشک آور و آب داغ و ضرب و تعدی با باتوم علیه معترضات روی آوردند».
یک اتاق بحران برای نظارت بر آزادی بیان و حمایت از معترضان در عراق تشکیل شده است.
سازمان ملل نیز از دولت عراق خواسته تا حق آزادی بیان را رعایت کند.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای